פורסמו תמונות הפיגוע בבריסל: כך נראה הרוצח

בזמן שהמצוד אחר החשוד ברצח ארבעה בני אדם ביריות במוזיאון היהודי בבירת בלגיה ובהם זוג ישראלים נמשך, פרסמה המשטרה בבלגיה את תמונותיו כפי שתועדו במצלמות האבטחה בעת ביצוע פיגוע הירי

יום לאחר הפיגוע במוזיאון היהודי בבריסל פרסמה המשטרה בבלגיה את תמונותיו של החשוד בירי - כפי שנקלטו במצלמות האבטחה בכניסה למקום. זמן קצר לפני כן מת היום (א') מפצעיו הגבר שנפגע אנושות מהירי. בכך עלה מניין הקורבנות לארבעה בני אדם, בהם בני הזוג עמנואל ומרים ריוה מתל אביב ומתנדבת יהודייה אזרחית צרפת שעבדה במוזיאון. ההרוג הנוסף היה פקיד הקבלה במקום, צעיר בשנות ה-20 לחייו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסרטון ממצלמות האבטחה ניתן לראות את החשוד נכנס למוזיאון, כשהוא חובש כובע ונושא עליו שני תיקים. בצילום מזווית אחרת הוא נראה שולף רובה מסוג קלצ'ניקוב מתוך אחד התיקים ומכוון אותו אל תוך המבנה. לאחר מכן הוא נראה כשהוא אוסף את תיקיו ונמלט מהמקום.

במסיבת עיתונאים שכינס היום משרד המשפטים הבלגי נאמר כי מהחקירה עלה שהיורה פעל לבדו והיה חמוש ומוכן למשימה. ראש ממשלת בלגיה אליו די רופו התקשר בצהריים לראש הממשלה בנימין נתניהו ועדכן אותו בפרטי חקירת הרצח בבריסל. די רופו הביע זעזוע מהמעשה, גינה כל גילוי של אנטישמיות ושלח את תנחומיו למשפחות הקורבנות.

הגיע עם שני תיקים, שלף רובה - וירה (המשטרה הבלגית)

נתניהו: לנהוג באפס סובלנות כנגד האנטישמיות

"עד לרגע זה אתה המנהיג האירופי היחיד שהתקשר אלי בנושא זה", אמר לו נתניהו. "אני מוטרד מאוד מהאנטישמיות הגוברת באירופה. צריך לנהוג באפס סובלנות כנגד האנטישמיות כלפי היהודים ומדינתם". נתניהו הציע לראש הממשלה הבלגי שיתוף פעולה בחקירה.

בקהילה היהודית בבריסל, מספרים ביום שאחרי האסון, על תחושה גדולה של עצב ומציינים כי העריכו עוד קודם לכן שאירוע כזה הוא רק עניין של זמן. "בשנים האחרונות קשה להיות כאן יהודים ולנהל אורח חיים יהודי", סיפרו תושבים בבירה.

נרצחו בפיגוע, עמנואל ומרים ריוה

40% מהיהודים בבלגיה שוקלים לעזוב

סקר של האיחוד האירופי שנערך לאחרונה הראה כי 40% מהתושבים היהודים בבלגיה אמרו כי הם שקלו או שוקלים לעזוב את המדינה בשל האנטישמיות.

אמש, שעות ספורות אחרי פיגוע הירי בבריסל, הותקפו שני אחים יהודים מחוץ לבית כנסת בקרטיי, פרבר של פריז. במשטרה הצרפתית דיווחו כי התקיפה האלימה בוצעה על ידי שני אלמונים. לאחר המעשה נמלטו החשודים - אחד מהם ברגל והשני באופניים. קורבנות התקיפה נפצעו קשה ואושפזו בבית החולים, אך לא נשקפת סכנה לחייהם.

פרחים לזכר הקורבנות מחוץ למוזיאון (AP)

"אנו חייבים לעשות כל מה שביכולתנו כדי להילחם באנטישמיות והגזענות", אמר היום נשיא צרפת פרנסואה הולנד והצהיר כי המשטרה תעשה הכל כדי לתפוס את האחראים למעשה.