ג'ון קרי: "נספק מטרייה גרעינית למפרץ"

על פי הדיווח של העיתון אל חייאת, מזכיר המדינה האמריקני שהגיע לערב הסעודית, עדכן את בנות בריתה של ארצות הברית בפרטים מהשיחות בנושא הגרעין האירני והבטיח, בתגובה לחשש שעולה במדינות המפרץ מעצמה גרעינית אירנית, לספק מטריית הגנה שתמנע מתקפה ומירוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון ובמפרץ הפרסי

קרי בריאד - היום (רויטרס)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הציג הלילה (חמישי) לבנות בריתה של ארצות הברית במפרץ הפרסי תכנית הגנה בעקבות השיחות בנושא הגרעין האירני. קרי הגיע לריאד, בירת ערב הסעודית, שם במהלך פגישה עם המלך החדש סלמאן בן עבד אל־עזיז הוא הציג את התכנית של הממשל האמריקני לאספקת "מטריית הגנה גרעינית" לבעלות בריתה של ארצות הברית במפרץ הפרסי. כך מדווח הבוקר העיתון "אל-חיאת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

על פי הדיווח, התכנית תכלול התחייבות להגנה על האזור במקרה של פגיעה גרעינית מצד אירן או מצד גורם אחר. התכנית, שהוצגה לנציגי ערב הסעודית, כוויית, בחריין, קטאר ואיחוד האמירויות הערביות, נועדה להרגיע את מדינות המפרץ מפחד פצצה גרעינית אירנית, ולמנוע מרוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון ובמפרץ הפרסי. התכנית דומה להגנה שארצות הברית מספקת במזרח אסיה ליפן ולדרום קוריאה. 

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה שקרי הגיע לריאד כדי להקל ולעדכן את מדינות המפרץ הערביות שחוששות מעסקה גרעינית שנרקמת עם אירן. על פי הדיווחים מריאד, קרי גם בוחן עם המדינות דרכים להרגעת חוסר היציבות בתימן ובמדינות אחרות שנפלו למלחמות אזרחים במזרח התיכון.

מזכיר המדינה האמריקני הגיע למפרץ יום אחרי שסיים סבב נוסף בשיחות המשא ומתן בנושא הגרעין האירני, סבב שיחות שנערך בשוויץ עם מקבילו האירני מוחמד ג'אווד זריף ועלי אכבאר סאלחי. השניים קבעו להמשיך בשיחות ב-15 במרס. ביום שבת ייפגש קרי בפריז עם שרי החוץ של צרפת, בריטניה וגרמניה, כדי לתאם עמדות לגבי המשך המגעים עם אירן. ובעוד קרי נסע בעצמו לעדכן את מדינות המפרץ, את ישראל מעדכנת בנושא השיחות סגניתו, וונדי שרמן.