יהודים בבריסל: "אנחנו בהלם"

המשטרה בבלגיה תגברה את האבטחה סביב המוסדות היהודיים לאחר הטבח במוזיאון היהודי, ובקהילה המומים מהאירוע. תושבת בריסל סיפרה לחדשות 2: "כולם פה בהלם ממה שקרה, לא הרגשנו עלייה באנטישמיות לאחרונה"

זירת האירוע בבריסל (רויטרס)

יממה לאחר מסע הרצח במוזיאון היהודי בבריסל בו נהרגו שלושה בני אדם, בהם שני ישראלים, מיריות, תוגברה האבטחה במוסדות היהודיים בבלגיה ובקהילה היהודית חוששים מכך שהיורה עוד לא נתפס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"היהודים והישראלים כאן די בהלם אחרי ששמעו ששניים מההרוגים הם מישראל", סיפרה יעל פטאל, תושבת בריסל. "אני אף פעם לא נתקלתי ישירות באנטישמיות גם לא הרגשתי לאחרונה בעלייה חריגה בשנאה ליהודים או לישראל".

פטאל ציינה כי אתמול נערכה בבריסל הפגנה פרו-פלסטינית, אך לא ברור אם יש קשר בין הדברים. "כל החברים הלא יהודים שלי התקשרו לשאול אותי אם הכול בסדר והביעו צער רב על המקרה הזה", סיפרה.

מנגד, מנכ"ל איגוד הארגונים היהודיים באירופה, הרב מנחם מרגולין שחי בבריסל, לא הופתע כלל. "המשטרה תגברה כאן את האבטחה גם בגלל הבחירות לפרלמנט האירופי, וזה יימשך עוד כמה ימים", ציין הרב. "אני מרגיש עלייה באנטישמיות - קריאות ברחוב, לפעמים גם מכות".

מנכ"ל איגוד הארגונים היהודיים באיחוד האירופי קרא לראשי כל מדינות האיחוד ולנבחרי הפרלמנט האירופי החדש שייבחרו השבוע, להקים מיד כוח משימה כלל אירופי למיגור האנטישמיות.

שרת המשפטים ציפי לבני אמרה בתגובה לאירוע כי "כל ארוע נגד יהודים בעולם, כמו הפיגוע בבריסל, מזעזע אותנו כישראלים - ובצדק. הלא זוהי תמצית קיומה של ישראל להיות מדינת העם היהודי בכל מובן. אבל ישראל היא לא רק מקלט בטוח, אנחנו צריכים גם בערכינו לייצג את העם היהודי כולו".

יושב ראש האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג אמרי כי "בנושא המלחמה באנטישמיות על כולנו לשים את המחלוקות הפוליטיות בצד, להתייצב כאיש אחד ולהגיד: עד כאן! אני מקווה שינקטו כל האמצעים על מנת ללכוד את המפגעים ולהענישם בחומרה. זו הדרך היחידה להעביר את המסר כי במאבק בטרור אין פשרות".