תוגברה האבטחה סביב מוסדות יהודיים בבלגיה: "מזכיר את הטבח בביה"ס בצרפת"

נשיא הוועדה המתאמת של הארגונים היהודיים בבלגיה השווה את הירי במוזיאון היהודי בבריסל, ממנו נהרגו 3 בני אדם, למסע ההרג של המחבל מוחמד מראח בבית הספר היהודי בטולוז ב-2012: "זה מזעזע. לא חשבתי שמשהו כזה יכול לקרות כאן". ראש ממשלת בלגיה: "מאוחדים מול המתקפה האכזרית על מוסד תרבות יהודי"

הירי במוזיאון היהודי בבריסל, שממנו נהרגו שלושה בני אדם, הביא להעלאת הכוננות סביב כל המוסדות היהודיים במדינה לרמה הגבוהה ביותר וראש הממשלה אליו די רופו נפגש עם בכירי המשטרה לדון בהתפתחויות. נשיא הוועדה המתאמת של הארגונים היהודיים השווה בין האירוע הקשה לפיגוע הירי בבית הספר היהודי בטולוז שבצרפת לפני כשנתיים, שבו נרצחו ארבעה בני אדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש ממשלת בלגיה אמר בשיחה עם כתבים כי נעשה הכל כדי לתפוס את אלו שעומדים מאחורי המתקפה: "כל הבלגים מאוחדים ומפגינים סולידריות מול המתקפה האכזרית על מוסד תרבות יהודי".

מוריס סוסנווסקי, נשיא הוועדה המתאמת של הארגונים היהודיים בבלגיה, השווה את האירוע לפיגוע בבית הספר היהודי בעיר טולוז בצרפת במרס 2012, שבו נרצחו יונתן סנדלר, שני בניו אריה וגבריאל והילדה מרים מונסונגו על ידי המחבל מוחמד מראח.

"זה ממש מזכיר את מה שאירע בצרפת, כשמראח תקף את בית הספר היהודי", הוא צוטט ברשת טלוויזיה מקומית. "זה מזעזע. לא חשבתי שמשהו כזה יכול לקרות בבריסל". הוא ציין כי לא היו שום איומים ספציפיים על הקהילה היהודית בתקופה האחרונה.

ר"מ בלגיה: מאוחדים מול המתקפה האכזרית (רויטרס)

"למה שונאים את היהודים? ככה"

גם שר הכלכלה נפתלי בנט קבע כי מדובר באירוע על רקע שנאת יהודים. "השבת יצאה ואני שומע על פיגוע רצח אנטישמי במוזיאון היהודי בבריסל", כתב בעמוד הפייסבוק שלו.

"השנאה כלפי יהודים קיימת מזה אלפי שנים, והגיעה לשיאה האפל ביבשת אירופה", הוסיף בנט. "בדור האחרון אותה האנטישמיות מתחפשת לאנטי-ישראליות. למה שונאים את היהודים? ככה. למה שונאים את ישראל? ככה".

שר החוץ אביגדור ליברמן כתב בפייסבוק כי "הטרור במוזיאון היהודי בבריסל, בו נרצחו 3 אנשים חפים מפשע, הוא התוצאה בשטח של ההסתה האנטי-ישראלית והאנטישמית שמתבטאת, בין היתר, בקריאות לחרם על ישראל ובחרמות על מוצרים ישראליים, בפעילויות נגד ישראל בפורומים בינלאומיים ובעמדה חד-צדדית אוטומטית נגד ישראל".

"האירועים האנטישמיים האחרונים בקנזס, בטולוז והערב בבריסל הם נורת אזהרה גדולה ומהבהבת לכל אלו שמדעת או לא, משתפים פעולה עם ההסתה הזו כשהם ממהרים, כל פעם מחדש, לגנות את ישראל ולהשוות בנייה של בית עבור משפחה יהודית בארץ אבותינו לפעולות טרור רצחניות ואכזריות של אנטישמים וטרוריסטים בני-בליעל, בעזה או בבריסל", הבהיר ליברמן.‬

 

הרשויות דיווחו כי נתפס חשוד

"ירי במוזיאון היהודי זה לא צירוף מקרים"

על פי הדיווחים בתקשורת הבלגית, אדם חמוש הגיע למוזיאון היהודי בבריסל סמוך לשעה 15:50 שעון מקומי כשהוא סוחב תיק גב ואז פתח בירי ונמלט במכונית. בחלק מכלי התקשורת דווח כי הירי התרחש בתוך המוזיאון ומחוצה לו. שני גברים ואישה נהרגו מהירי ואדם נוסף נפצע באורח אנוש.

דובר של שירותי הכיבוי בעיר אמר כי היורה הגיעה ברכב למוזיאון, נכנס פנימה ופתח באש. "לפי המידע שיש בידינו כרגע, מדובר ביורה בודד ונראה כי הוא ביצע את הירי בתוך המוזיאון", אמר הדובר לרשת טלוויזיה צרפתית.

השלטונות בבלגיה דיווחו כי כעבור כמה שעות נתפס חשוד במעורבות באירוע, אך עדיין לא ברור האם היה מעורב בירי או סייע ליורה להימלט. הוא הועבר לחקירה. שרת הפנים של בלגיה ג'ואל מילקה צייצה בטוויטר כי היא מאמינה שהמניע לירי הוא שנאת יהודים: "הכל מצביע על כך שמדובר במתקפה אנטישמית".

ראש העיר של בריסל כינה את האירוע פעולת טרור וגם הוא רמז על קשר בין המיקום לרקע: "זה שהירי בוצע במוזיאון היהודי זה לא צירוף מקרים".