בריסל: 3 הרוגים מירי סמוך למוזיאון היהודי

כלי תקשורת בבלגיה מדווחים על 3 בני אדם שנהרגו מהירי ועל אדם נוסף שנפצע אנושות. שרת הפנים אמרה כי "הכל מצביע על כך שמדובר במתקפה אנטישמית", אך במשטרה המקומית טוענים: "מדובר בחיסול חשבונות של משפחות פשע". ראש העיר: "זה שהירי בוצע במוזיאון היהודי זה לא צירוף מקרים"

חיסול חשבונות על רקע פלילי או מתקפה אנטישמית? שלושה בני אדם נהרגו היום (שבת) מאש שנפתחה לעברם מחוץ למוזיאון היהודי בבריסל שבבלגיה. באירוע נפצע אדם נוסף אנושות ו-12 מוגדרים נפגעי חרדה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווחים בתקשורת הבלגית, אדם חמוש הגיע למוזיאון סמוך לשעה 15:50 שעון מקומי כשהוא סוחב תיק גב ואז פתח בירי ונמלט במכונית. בחלק מכלי התקשורת דווח כי הירי התרחש בתוך המוזיאון ומחוצה לו. שני גברים ואישה נהרגו מהירי ואדם נוסף נפצע באורח אנוש.

דובר של שירותי הכיבוי בעיר אמר כי היורה הגיעה ברכב למוזיאון, נכנס פנימה ופתח באש. "לפי המידע שיש בידינו כרגע, מדובר ביורה בודד ונראה כי הוא ביצע את הירי בתוך המוזיאון", אמר הדובר לרשת טלוויזיה צרפתית.

אירוע פלילי או מתקפה אנטישמית? (רויטרס)

"לא צירוף מקרים"

השלטונות בבלגיה דיווחו כי כעבור כמה שעות נתפס חשוד במעורבות באירוע, אך עדיין לא ברור האם היה מעורב בירי או סייע ליורה להימלט. הוא הועבר לחקירה. שרת הפנים של בלגיה ג'ואל מילקה צייצה בטוויטר כי היא מאמינה שהמניע לירי הוא שנאת יהודים: "הכל מצביע על כך שמדובר במתקפה אנטישמית".

ראש העיר של בריסל כינה את האירוע פעולת טרור וגם הוא רמז על קשר בין המיקום לרקע: "זה שהירי בוצע במוזיאון היהודי זה לא צירוף מקרים".

סגן ראש ממשלת בלגיה דידייה ראיינדרס, שהיה מהראשונים להגיע לזירה, אמר כי הוא מזועזע מההתקפה. "שמעתי צרור יריות, מיהרתי לכאן וראיתי את הגופות שרועות על הקרקע", אמר.

שוטרים בזירת האירוע (רויטרס)

שר החוץ: "בהלם מהרצח"

שר החוץ הבלגי דידייה ריינדרס, שהיה בעת הירי סמוך למוזיאון, צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי הוא מזועזע מהפיגוע בלב העיר. "אני בהלם מהרצח בקרבת המוזיאון היהודי", כתב. "לבי עם הקורבנות שראיתי בזירה ועם בני משפחותיהם".

משטרת בריסל פרסמה הודעה, שלפיה מהירי נהרגו שתי נשים וגבר שעברו במקום. בניגוד לדברי שרת הפנים, לפי המשטרה היורים לא התכוונו לפגוע במוזיאון היהודי, אלא מדובר בחיסול חשבונות על רקע מלחמות בין משפחות פשע באזור.

עדי ראייה: שני חמושים החלו לרסס (enex)

עדי ראייה שהיו במקום סיפרו כי ככל הנראה מדובר בחולייה של שני יורים, שפתחו באש לעבר עוברים ושבים. "רכב עצר ליד המוזיאון ופרק ככל הנראה שני חמושים שהחלו לרסס לעבר האנשים שהיו שם", סיפר אחד העדים. "הרוצחים ברחו - כרגע השוטרים מנסים לדלוק אחריהם. הנהג כנראה נתפס. לא יודעים עד כה באיזה סוג נשק הם השתמשו".

על פי הדיווחים בבלגיה, בקהילה היהודית הכריזו על מצב חירום וכוחות משטרה מתוגברים נשלחו לאבטח את מוסדות הקהילה.