טורקיה: פוטר היועץ שתועד בועט במפגין

ראש ממשלת טורקיה ארדואן לא נשאר אדיש לתמונות שבהן נראה עוזרו בועט במפגין שמחה בעקבות אסון המכרה. השבוע הוא זימן אותו ללשכתו ופיטר אותו בעקבות הסערה הציבורית

התיעוד המפליל, ארכיון (רויטרס)

הבעיטה ועונשה: סערה פרצה בטורקיה בשבוע שעבר לאחר שאחד מעוזריו של ראש הממשלה ארדואן תועד כשהוא בועט במפגין שמחה נגד הממשל בעקבות הטיפול הלוקה באסון הכרייה שבו נהרגו יותר מ-300 בני אדם. היום (ש') הודיעו גורמים רשמיים באנקרה כי היועץ הנאמן נענש על הפעולה האלימה - ופוטר מתפקידו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתמונות המפלילות שתועדו על ידי צלם עיתונות מקומי, והתפשטו ברשת האינטרנט כאש בשדה קוצים, נראה היועץ, יוסוף ירקל, כשהוא בועט באכזריות במפגין, בשעה שרותק לקרקע על ידי אנשי ביטחון במקום.

התמונות עוררו זעם אדיר בקרב אזרחי טורקיה והפכו לסמל לטיפול הכושל של הממשלה באסון המכרה. אלפי מפגינים יצאו לרחובות כשהם דורשים את התפטרותו של ראש הממשלה ארדואן, בין היתר בשל תנאי העסקת העובדים ונהלי הביטחות העלובים הנהוגים במדינה. 

בימים שחלפו מאז התקרית, לא הגיע ירקל לעבודתו לאחר שדיווח כי הוא סובל מפציעה ברגלו, פציעה שנגרמה כתוצאה מהבעיטה במפגין. למרות שהביע צער על המעשה, היה ברור כי לארדואן לא נותרה כל ברירה וכי הוא ייאלץ לנקוט בצעדים חריפים נגדו, ולו רק כדי להפיג את המתיחות ברחובות.

ואכן, ראש הממשלה לא נותר אדיש ופיטר במהלך השבוע את העוזר. בכלי התקשורת במדינה תיארו את הסערה האחרונה ואת האסון בסומה כדבר האחרון לו ציפה ארדואן, ששממשלו נאלץ להתמודד עם הפגנות המוניות בשנה האחרונה, בין היתר בשל טענות של שחיתות שלטונית.