פוטין על אובמה: "מי הוא שישפוט אותנו?"

בצל המתיחות בין המעצמות, נשיא רוסיה עולה למתקפה נגד מקבילו האמריקני. "ארה"ב ניסתה להוביל סדר עולמי חדש ונכשלה", אמר בפורום הכלכלי בארצו. "אנחנו לא יכולים להכריח מישהו לאהוב אותנו"

פוטין ואובמה, ארכיון (רויטרס)

על רקע המתיחות הגוברת בין מוסקבה לוושינגטון, טוען נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בפתח ועידת הפורום הכלכלית בסנט פטרבורג כי "הסדר העולמי שארה"ב ניסתה להוביל נכשל". פוטין מתח ביקורת חריפה על הממשל האמריקני ועל הסנקציות שהוטלו על בכירים במשטרו בעקבות ההתערבות הרוסית באוקראינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנשיא הרוסי טען כי אוקראינה הייתה במהלכה של מלחמת אזרחים שמקורה בהתערבות של גורמי מערב. הוא נשאל על ידי עיתונאים במקום על האשמותיו של הנשיא האמריקני, שטען כי הקרמלין משקר בכך שרוסיה אינה מתערבת באוקראינה, ועל כך ענה: "מי הוא שישפוט?". עם זאת, פוטין מיהר להוסיף כי לאובמה דעה טובה יותר על ארצו מאשר פורסם.

הנשיא הרוסי המשיך במתקפה, והאשים את ארה"ב בכישלון לתקן את היחסים עם ארצו בשל מה שהגדיר "הצעדים החד-צדדיים של ממשל אובמה". לדבריו, "לא אנחנו פגענו ביחסים האלה, למרות הרטוריקה הקשה אנו ממשיכים בשיתוף הפעולה".

דבריו של פוטין נאמו בפורום הכלכלי הבינלאומי המתקיים בסנט פטרבורג, התשובה המקומית לפורום בדאבוס. "אנחנו לא הולכים לעסוק בבידוד- עצמי", הוסיף הנשיא פוטין, בפני הנוכחים בוועידה, ממנה נעדרו בכירים במערב בשל דרישה אמריקנית להחרימה. "אנחנו לא יכולים להכריח מישהו לאהוב אותנו".

פוטין ניסה להגן על חבריו, מספר אישים שארה"ב הורתה לאחרונה להחרימם בשל סיפוח חצי האי קרים. "האנשים האלה הם החברים שלי ואני גאה לקרוא להם חברים שלי. הם פטריוטים", הדגיש פוטין. "האם הסנקציות ייפגעו בעסקיהם? בהחלט כן. זה בלתי חוקי ולא הוגן".

לאחרונה הבהירו גורמים בממשל האמריקני כי ייתכן יחריפו את הסנקציות הכלכליות נגד המשטר במוסקבה, דבר שהעלה את חמתו של הנשיא הרוסי. "מה עשינו הפעם?, יש לאחרונה זעזועים גם בתאילנד, אולי יאשימו אותנו גם בזה", תהה פוטין בציניות. לדבריו, ארה"ב הטילה את הסנקציות רק כדי להשיג יתרון מסחרי על פני מתחרים אירופיים.