אין הנחות: מיליארדר הוצא להורג באירן

אחד מאנשי העסקים המוכרים במדינה, שהחזיק בעשרות חברות ואף בקבוצת כדורגל מקומית, הוצא להורג בעקבות הונאת ענק של כ-2.6 מיליארד דולר. בית המשפט אישר את ההליך, שבוצע ללא ידיעת עורך דינו. "כל נכסיו הועברו לידי התובע", סיפר הפרקליט המופתע

הוצאות להורג באירן, ארכיון (רויטרס)

מדי שנה מפרסם ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" את רשימת המדינות המובילות בהוצאות להורג, ובדרך קבע מופיעה בדוח החמור אירן במקומות הראשונים. כעת מתברר שבפרובליקה האסלאמית לא עושים איפה ואיפה בין קורבנות העונש האכזרי - לפחות לא כלפי אחד האנשים העשירים במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מיליארדר מקומי, איש עסקים שעמד במרכזה של הונאה בשווי של כ-2.6 מיליארד דולר בכספי הבנק הממשלתי הוצא להורג היום (ש') בעקבות מעשיו - כך דיווחה רשת הטלוויזיה הממלכתית במדינה. מדובר בפרשת השחיתות החמורה ביותר שהתגלתה מאז ההפיכה האסלאמית בשנת 1979.

כנהוג במדינה, הליך הוצאתו להורג של מהאפריד אמיר קוסראבי, הידוע גם בשם אמיר מנסור אריה, היה מהיר והתבצע בתחומי הכלא שבו הוחזק מצפון לבירה טהרן. ההחלטה התקבלה על ידי בית המשפט העליון במדינה, וללא ידיעת פרקליטו. "לא קיבלתי על כך כל הודעה", הודה עורך דינו לאתר חדשות מקומי. "כל רכושו הועבר למשרד התובע".

קוסראבי הפך בעשור האחרון לאישיות ידועה באירן , לאחר שהאימפריה הכלכלית שהקים כללה יותר מ-35 חברות, חלקן ציבוריות ואף קבוצת כדורגל מקומית. הפרשה התגלתה בשנת 2007 לאחר שהתגלה כי הוא ואנשיו השתמשו במסמכים מזויפים על מנת לקבל אשראי מהמוסד הבנקאי המוביל באירן, על מנת לרכוש עוד נכסים מידי המדינה.

בפרשה, שטלטלה את אירן בשנים האחרונות הואשמו 39 בני אדם, ארבעה מהם הוצאו להורג. המשפט העלה שאלות קשות על מידת השחיתות ברפובליקה האסלאמית בקרב בכירי המדינה, והשליטה של בכירי המשטר על כמה מהטייקונים הגדולים במשק המקומי. כעת נראה שבית המשפט המקומי העביר מסר חד משמעי ואכזרי, שגם עשירי המדינה ייענשו כאחרון הגנבים.