הסוכנות לאנרגיה אטומית: "אירן השמידה 80% מהאורניום המועשר"

המגעים להשגת הסכם קבע בין אירן למעצמות קיבלו חיזוק משמעותי: דוח סבא"א חושף כי אירן צמצמה באופן ניכר את המאגר הגרעיני, וכעת נותר לה חמישית מהאורניום המועשר הדרוש לייצור פצצה גרעינית

ההעשרה הופסקה? (רויטרס)

ההסכם של המערב עם אירן מניב תוצאות? דוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) טוען כי אירן צמצמה באופן חד את רוב מאגרי הנשק הגרעיני הרגיש שלה - כך דיווחה סוכנות הידיעות AP. על פי הדוח שפורסם היום (ו'), אירן עומדת ביישום ההסכם הזמני עם המעצמות, שדרש את דילול מאגר האורנים המועשר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לטענת הסוכנות, אירן השמידה כ-80% ממאגר האורניום המועשר, שיכול להפוך במהרה לליבת הנשק הגרעיני. כעת הסוכנות מעריכה כי נותרו בידי אירן פחות מ-40 קילוגרמים של אורניום מועשר לרמה של 20%, כאשר דרושים כ-200 קילוגרמים על מנת לייצר פצצת אטום.

"אירן עומדת בהסכם הביניים" (AP)

כמו כן נכתב בדוח החשאי, שדלף לסוכנויות הידיעות, כי אירן שינתה את מדיניותה בנוגע לחקירות סבא"א בשטחה: נציגי הסוכנות ביקשו בעבר פעמים רבות לחקור את מימדי המחקר האטומי של אירן, ולדברי הסוכנות אירן נענתה לבקשה והחלה ביישום החקירה המשותפת.

הדד-ליין להסכם סופי: ה-20 ביולי

עומד בהסכמים? נשיא אירן רוחאני (AP)
הדוח הרבעוני של הסוכנות עשוי לשמח מאוד את שש המעצמות, שמנסות בימים אלו להגיע להסכם ארוך טווח עם אירן. מעצמות המערבו הטיל על סבא"א את הסמכות לעקוב על יישום ההסכם שנחתם בנובמבר בין הצדדים, והדוח מצביע על התקדמות חיובית מאז הסרת הסנקציות.

בשבוע שעבר הסתיים סבב השיחות שנערך בווינה בין שש המעצמות לבין אירן ללא תוצאות, והדד-ליין שהוצב להשגת הסכם קבע - ה-20 ביולי - הולך ומתקרב. נשיא אירן חסן רוחאני אמר אתמול כי המגעים הגיעו ל"צומת חשובה וקשה", אך העריך כי ניתן להשיג הסכם במסגרת הזמנים הנוכחית.

80% ממאגר האורניום הושמד (רויטרס)

"אנחנו לא יכולים לצפות שזה ייפתר בשתי פגישות, אבל אנחנו לא פסימיים לגבי הסכם סופי - יש עדיין זמן, וניתן להגיע להבנות", הוסיף. אירן דחתה בעבר פעמים רבות את טענות המערב, לפיהן היא מנסה לפתח יכולת לנשק גרעיני במסווה של תכנית למטרות שלום, ואירן הסכימה לשנות את תכנית הגרעין בתמורה להקלה בסנקציות שמחלישות את הכלכלה האירנית.