פוטין: נכבד את תוצאות הבחירות באוקראינה

הנשיא הרוסי התייחס בהרחבה למשבר באוקראינה וכינה את המצב במדינה "מלחמת אזרחים". פוטין הודיע כי ארצו תכבד את תוצאות הבחירות לנשיאות, אך הביע חשש מהצטרפות של אוקראינה לברית נאט"ו. פוטין אף הודה כי הסנקציות שהטיל המערב על רוסיה פגעו בכלכלה, אך הזהיר: "העיצומים יפעלו כבומרנג"

"נכבד תוצאת הבחירות באוקראינה". פוטין (רויטרס)

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין התייחס היום (ו') בהרחבה למשבר באוקראינה, אותו כינה "מלחמת אזרחים". בנאום שנשא בפני פורום כלכלי בסנט פטרסבורג הודיע פוטין כי יכבד את תוצאות הבחירות לנשיאות שיתקיימו באוקראינה ביום ראשון הקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הקרמלין יתייחס לבחירתו של העם האוקראיני בכבוד", אמר פוטין. לדבריו, הדחתו של הנשיא ינוקוביץ' בחודש פברואר האחרון גררה את המדינה לכאוס, שסלל את הדרך למלחמת אזרחים.

מלחמת אזרחים באוקראינה? (רויטרס)

הנשיא הרוסי הביע חשש ממפני האפשרות כי אוקראינה תצטרף לברית נאט"ו - דבר שעשוי להביא לשינוי מאזן הכוחות במזרח אירופה. "מחר אוקראינה עלולה להצטרף לנאט"ו ולמחרת ארצות הברית עשויה לפרוש שם מערכת להגנה מפני טילים", אמר.

"הסנקציות יפעלו כבומרנג"

בהתייחסו לסנקציות הכלכליות שהטילו ארצות הברית ומדינות אירופה על רוסיה, הודה פוטין כי העיצומים גבו מחיר כלכלי מארצו וכי הגישה של חברות רוסיות רבות לכספים הפכה מוגבלת. עם זאת, פוטין הזהיר כי הסנקציות "יפעלו כמו בומרנג נגד המערב".

מתח שיא לקראת הבחירות באוקראינה (AP)

פוטין מתח ביקורת על המדיניות האמריקנית, שלדבריו חותרת לחזון של עולם "חד קוטבי" ושיבח חברות אירופאיות שנקטו, לדבריו, בגישה פרגמטית יותר למשבר. "ייתכן שידידינו האמריקנים - והם אנשים מתוחכמים - רוצים להשיג בסנקציות הללו יתרון תחרותי במסחר ובכלכלה על פני אירופה".

עם זאת, למרות הביקורת נגד המערב, פוטין הבהיר כי אינו מעוניין לבודד את ארצו. "אני אופטימיסט ואיני מאבד תקווה שהמצב באוקראינה ישוב בשלב כלשהו לנורמליות ושנמצא את הכוח הפנימי להשיב את היחסים עם ארצות הברית לשגרה. אין בכוונתנו לבודד את עצמנו ואנו מקווים שההיגיון הבריא יוביל את שותפותינו האמריקניות והאירופיות לשוב ולעבוד עם רוסיה".