דיווח: רשת האינסטגרם נחסמה באירן

התקשורת המקומית דיווחה כי על פי פסיקת בית משפט, הגלישה ברשת החברתית לשיתוך תמונות תיחסם ברחבי הרפובליקה האיסלאמית. גולשים אירנים דיווחו כי הם עדיין מצליחים לגלוש ולהעלות תמונות, והעמוד השוקק של הנשיא ממשיך לפעול גם כן

החשבון של הנשיא עדיין פעיל (אינסטגרם)

הסוף ל"סלפי" באירן? הרשת החברתית אינסטגרם נאסרה היום (ו') לשימוש בתחומי הרפובליקה האיסלאמית, על פי דיווחי סוכנות הידיעות המקומית "מהר". בידיעה נטען כי בית משפט במדינה הורה להפסיק לאלתר את הגישה לרשת, המיועדת להעלאת תמונות. ההחלטה התקבלה ימים ספורים לאחר מעצר הצעירים שהשתתפו בקליפ לצלילי השיר "Happy" - סרטון שהוגדר על ידי המשטרה כ"וולגרי ופגע ברגשות הצנועים של הציבור". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עוד נטען בדיווח כי בית המשפט פסק שרשת האינסטגרם נחסמה מתוך דאגה לפרטיות האזרחים, בעקבות תביעה פרטית שהוגשה. צו בית המשפט נמסר לשר התקשורת האירני על מנת שיטיל את החסימה המוחלטת.

עם זאת, גולשים אירנים דיווחו בשעות הצהריים כי הצליחו להיכנס לחשבונם ולשתף תמונות כרגיל. לא נמסר האם חשבון האינסטגרם הפעיל של רוחאני הושבת, וחברת אינסטגרם סירבה עד כה להגיב לדיווחים.

צעירה אירנית גולשת באינטרנט, ארכיון (AP)

רוחאני: "הרשת היא הזדמנות"

רשתות חברתיות אחרות, כמו פייסבוק, טוויטר ויוטיוב, כבר נחסמו על ידי הרשויות באירן, למרות שבכירי המדינה, בהם רוחאני ושר החוץ זריף, משתמשים ברשת הטוויטר להודעות רשמיות. אחת מהסיבות לחסימות שהוטלו על הרשתות החברתיות היא "מחאת הטוויטר" נגד השלטון ב-2009, בה שיתפו המפגינים תמונות וסרטונים רבים כנגש משטרו של הנשיא דאז אחמדינג'אד, ואף תיעדו את העימותים הקטלניים עם המשטרה.

ייתכן כי הצעירים האירנים, שמתחברים לרשתות החברתיות דרך שרתי דמה ופתרונות עוקפים שונים, יצטרכו לפעול בדרכים יצירתיות כדי להתחבר לרשת שיתוף התמונות האהובה. בעבר טען רוחאני כי העולם ברשת הוא "הזדמנות", ורמז כי על השלטונות "לסמוך על הצעירים". לעומתו, גורמים שמרניים במדינה קראו לשלטונות לעצור את הפצת "התוכן המערבי הדקדנטי" על ידי הצעירים.

כזכור, המשטרה בבירה טהרן עצרה השבוע שישה צעירים לאחר שהעלו לרשת גרסה שלהם לשיר Happy של הזמר האמריקני פארל וויליאמס. בקליפ, שעורר את חמת השלטון, מופיעים שלושה גברים ושלוש נשים ששרים ורוקדים לצלילי השיר. הנשיא רוחאני הגיב לפרשה וטען כי "שמחה היא זכותו של עמנו". בהודעה שפרסם בחשבון הפייסבוק שלו, חזר רוחאני על התבטאויות של עצמו מיוני 2013: "אנחנו לא צריכים להחמיר מדי בשל התנהגויות שנובעות משמחה".