האו"ם על ההפיכה בתאילנד: מודאגים מפגיעה בזכויות אדם

לאחר שצבא תאילנד הכריז על תפיסת השלטון במדינה, מזהירים בנציבות זכויות האדם של האו"ם מפני "פגיעה בזכויות אזרח בסיסיות". במקביל, מדווחות רשתות תקשורת בינלאומיות ובהן CNN ו-BBC על צזור שידוריהן

האו"ם: מודאגים מההפיכה (רויטרס)

נציבות זכויות האדם באו"ם הביעה היום (ה') דאגה מההפיכה הצבאית בתאילנד. בהודעה שפורסמה מטעם הנציבות נמסר כי המצב הנוכחי עלול לפגוע בזכויות אדם בסיסיות. במקביל, צונזרו שידורי רשתות החדשות CNN ו- BBC במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנו מזכירים כי זו חובתן של הרשויות בתאילנד למלא אחר חוקי זכויות האדם הבינלאומיים", אמרה דוברת נציבות זכויות האדם באו"ם רבינה שמדסני, שקראה "לעשות הכל על מנת לוודא שהחוקים נאכפים".

מוקדם יותר היום הודיע הרמטכ"ל התאי גנרל פראיוט צ'אן-אוצ'ה כי הצבא השתלט על הממשלה. "הצבא היה צריך להחזיר את הסדר לרחובות ולקדם את הרפורמות", הסביר מפקד צבא תאילנד את המהלך, יומיים לאחר ההכרזה על חוק צבאי במדינה. יחד עם זאת, נמסר על החלת עוצר לילי במדינה מהשעה 02:00 ועד לשעה 05:00.

הצבא ברחובות (רויטרס)

במהלך נאום טלוויזיוני לאומה מסר גנרל צ'אן-אוצ'ה כי הוא נפגש עם כל ראשי המפלגות היריבות בניסיון למצוא פיתרון למחאות, שנמשכות כבר כשישה חודשים. עוד הדגיש הגנרל כי ההשתלטות לא תפגע ביחסים הבינלאומיים של תאילנד. צ'אן-אוצ'ה, שיכהן גם כראש המועצה הצבאית, הוסיף כי החוקה מושעית, אך הבית העליון של הסנאט ימשיכו לפעול וכך גם בתי המשפט.

הצבא השתלט גם על תדרי התקשורת במדינה: על פי הודעת הצבא, כל שידורי הרדיו והטלוויזיה הרגילים יופסקו לטובת שידור חומר צבאי. דובר הצבא התאילנדי הודיע כי הכוחות לא יאפשרו ליותר מחמישה אנשים להתאסף ברחובות. כמו כן הצבא הורה לשרים ולראש הממשלה להתייצב במתחם הצבא בצפון בנגקוק.

(AP)

גורם צבאי בכיר דיווח כי הצבא ישלח בקרוב כוחות וכלי רכב כדי לגרש את המפגינים מאתרי המחאות הגדולים בבירה בנגקוק. "נשלח כוחות כדי לעזור למפגינים לעזוב את כל האתרים", אמר הבכיר. מספר מפגינים כבר עזבו את האתרים בשקט, אך "החולצות האדומות" - תומכי ראשת הממשלה לשעבר צ'ינאווט - הודיעו כי ימשיכו בצעדות ברחובות בנגקוק למרות ההשתלטות הצבאית. "לא נלך לשום מקום, ציפינו לזה ומה שיקרה - יקרה", הוסיף ג'טופורן פרומפאן שנאם בפני תומכיו.