רוסיה עשויה לבנות שמונה כורים באירן

מקור בכיר במוסקבה שביקש להישאר בעילום שם, אמר לסוכנות הידיעות הרוסית RIA כי ארצו עשויה לחתום השנה על הסכם לבניית שמונה כורים חדשים ברפובליקה האסלאמית

ארכיון (רויטרס)

סוכנות הידיעות הרוסית RIA ציטטה היום (ה') מקור שביקש להישאר בעילום שם, באמרו כי מוסקבה עשויה לחתום השנה על הסכם לבניית שמונה כורים גרעיניים חדשים עבור אירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יש לציין, כי עד היום אחראית רוסיה לבנייתו של הכור היחיד באירן, שנמצא בעיר בושהר שבדרום-מערב הרפובליקה האסלאמית. בשבוע שעבר אמר סגן שר החוץ האירני עבאס ארקצ'י כי הדרישה לצמצם את פעילותם של הכורים הגרעיניים "מגוחכת". הוא הוסיף כי "זכויותיה של אירן הן קו אדום בשיחות הגרעין".

ארקצ'י, שמשמש כחבר בצוות המשא ומתן האירני לענייני הגרעין, הסביר כי מתחילת השיחות עם המערב היה ברור כי ישנם פערים גדולים מאד בין הצדדים, וכי יש צורך בזמן ודיונים רבים כדי לקרב בין העמדות. ביחס לכור באראק הבכיר האירני כי אופי המפעל לא ישתנה בעקבות השיחות, וכי יימשך ייצור המים הכבדים.

במקביל, פורסם דוח סודי שהכין האו"ם המצביע על כך שאירן ממשיכה לפתח טילים בליסטיים, למרות הניסיון להראות כי הם מפחיתים את הפיתוח והרכישה של כלי נשק העומדים בניגוד לסנקציות.

הדוח שהוכן על ידי פאנל מומחים של האו"ם גרס כי אירן אמנם הפחיתה את רכישת החומרים אשר עשויים לסייע בפיתוח גרעין, ככל הנראה בעקבות הסנקציות. אולם במקביל הוא הבהיר כי אירן ממשיכה להרחיב את התכניות לפיתוח טילים בליסטיים.

"אירן ממשיכה לבצע פיתוח של טילים בליסטיים ומקדמת את תכנית החלל שלה", נכתב בדוח. "אתר שיגור חדש זוהה בחודש אוגוסט אשתקד. כמו כן, סמוך לאותו אתר ככל הנראה ישנו אזור שיגור נוסף שנמצא בשלבי בנייה אחרונים. מאתר זה יוכלו האירנים לשגר טילים בליסטיים ואמצעים לווייניים".

בתחילת השבוע שעבר הגדיר המנהיג הרוחני של אירן עלי חמינאי את הציפיות של המערב להפסיק את ייצור הטילים האירני כ"טיפשות ואווילות". הוא הכריז על ייצור המוני של טילים בליסטיים ימים ספורים לפני שחזרה אירן לדון עם המערב ביום רביעי האחרון.