ישראלים בתאילנד: שקט ברחובות

הצבא הודיע הלילה במפתיע כי נטל את השלטון לידיו. בשטח זה נראה הרבה יותר רגוע ממה שזה נשמע. "אין אלימות, אין פעילות ברחובות", סיפר ישראלי תושב בנגקוק. "חיילים ניצבים מחוץ לתחנות הטלוויזיה", סיפרה ישראלית

כמו שאר האזרחים בתאילנד, גם הישראלים שם התעוררו הבוקר למציאות חדשה-ישנה: פעם נוספת הצבא לקח את ניהול המדינה לידיו ללא אלימות, למרות שבצבא תאילנד מתעקשים שלא מדובר בהפיכה צבאית. הישראלים שם מדווחים כי בינתיים - גם הפעם הכול רגוע ברחובות הבירה בנגקוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אין שום אלימות, שום פעילות ברחובות - בדיוק בגלל זה הצבא לקח את השלטון, כדי שיהיה שקט ולא תהיה אלימות", אמר לחדשות 2 Online אלכס, המתגורר בנגקוק כבר שמונה שנים. "עכשיו המדינה תתנהל עם ממשלה של טכנוקרטים משתי המפלגות, עד לבחירות בעוד חודש שגם בהן כלום לא ישתנה".

אלכס הסביר כי המצב הפוליטי בתאילנד הוא מעגלי - והצבא שובר מדי פעם את מעגל הקסמים. "בבחירות תמיד מנצחים הליברלים, 'החולצות האדומות', שנשלטים בשלט רחוק על ידי ראש הממשלה המודח טקסין צ'ינוואט. האצולה התאילנדית והעשירים, שמרוכזים בבנגקוק, אף פעם לא מקבלים את התוצאה הדמוקרטית ומנסים להפיל את הממשלה בכוח, אבל העם שונא אותם. כשהעניינים מסלימים - הצבא מתערב".

גם דנה, תושבת בנגקוק, הגיעה הבוקר לעבודה כרגיל. "הגעתי בלי בעיה למשרד", סיפרה דנה. "ראיתי חיילים במשאיות מחוץ לתחנות הטלוויזיה, מוודאים שאין יותר אלימות ומפקחים על השידורים. הם שם כדי לשמור על הצנזורה".

מפגינה מתנועת "החולצות הצהובות" (רויטרס)

דנה הסבירה כי "כרגע אומרים כאן שזו לא הפיכה, אלא רק משטר צבאי. בגלל זה בוטלה הפגנה של מתנגדי הממשלה שהייתה אמורה להיערך היום כאן בבנגקוק. כל מפגין שייצא מהאזור המותר - יירו בו. זה מה שקורה כשהמשטרה לא מצליחה לרסן את האלימות, אז הצבא שכפוף למלך צריך להתערב".

משרד החוץ פרסם לאחרונה אזהרת מסע לתאילנד, בשל המתיחות הפוליטית בבנגקוק. "לאחרונה חלה עליית מדרגה ברמת האלימות", נכתב באזהרה. "במהלך ההפגנות נרשמים אירועים אלימים שכוללים השלכת מטעני חבלה ושימוש בנשק חם שגרמו לנפגעים רבים. ההפגנות גורמות לשיבושים חמורים בתנועה במרכז בנגקוק ולאי נוחות למבקרים. ישראלים מתבקשים להימנע מלהגיע לריכוזי המפגינים, הפגנות שלוות עלולות לגלוש לאלימות".

מפגינים בתאילנד: "נמשיך למחות"

לאחר כחצי שנה של מחאה נגד הממשלה, הצבא התאילנדי הכריז הלילה על משטר צבאי ברחבי המדינה. למרות ההכרזה, הודיעו בצבא כי אין בכוונתם לבצע הפיכה או לקחת את השלטון במדינה לידיהם.

בתגובה להכרזת הצבא, מנהיג קבוצת התומכים במשטר אמר כי הפגנות התמיכה בו יימשכו. "אנחנו נמשיך למחות עד שהמדינה תחזור לקיים את העקרונות הדמוקרטיים", אמר. "משם נלך לבחירות שבעקבותיהן ייבחר ראש ממשלה חדש".

תגובה רשמית של ממשלת תאילנד טרם התקבלה, אולם לפי דיווח של סוכנות הידיעות רויטרס, שר המשפטים טען כי הממשלה עדיין שולטת במדינה. עם זאת הוסיף כי טוב שהצבא דואג לביטחון המקומי.