תאילנד: הצבא הכריז על משטר צבאי

כחצי שנה לאחר שהחלו ההפגנות נגד הממשלה, הצבא התאילנדי הכריז על משטר צבאי. מאות חיילים התפרסו ברחובות בנגקוק הבירה ובוצעה השתלטות על תחנות הטלוויזיה. למרות ההכרזה, בצבא הרגיעו: "לא מדובר בהפיכה"

חיילים בלב בנגקוק, היום (רויטרס)

דרמה בתאילנד: לאחר כחצי שנה של מחאה נגד הממשלה, הצבא התאילנדי הכריז הלילה (ג') על משטר צבאי ברחבי המדינה. למרות ההכרזה, הודיעו בצבא כי אין בכוונתם לבצע הפיכה או לקחת את השלטון במדינה לידיהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי הדיווחים, מפקד הצבא התאילנדי השתלט על גופים מרכזיים, האחראים על המשטר והביטחון במדינה."הכרזנו על מצב חירום, אך זו לא הפיכה", אמר גנרל בצבא התאילנדי שסירב להזדהות. "הסיבה למהלך היא חוסר היציבות במדינה. הצדדים הורגים האחד את השני בכל יום".

אחד המהלכים הראשונים שביצע הצבא לאחר ההכרזה, היה השתלטות על תחנות הטלוויזיה. לטענת הגנרל התאילנדי, מטרת ההשתלטות היא הרגעת הציבור. "אנחנו צריכים את שיתוף הפעולה של רשתות הטלוויזיה כדי להרגיע את הציבור, שלא ייכנסו לפאניקה".

הצבא נפרס ברחבי הבירה (רויטרס)

טרם התקבל אישור רשמי למהלך מהמשטר

בתגובה להכרזת הצבא, מנהיג קבוצת התומכים במשטר אמר כי הפגנות התמיכה בו יימשכו. "אנחנו נמשיך למחות עד שהמדינה תחזור לקיים את העקרונות הדמוקרטיים", אמר. "משם נלך לבחירות שבעקבותיהן ייבחר ראש ממשלה חדש".

תגובה רשמית של ממשלת תאילנד טרם התקבלה, אולם לפי דיווח של סוכנות הידיעות רויטרס, שר המשפטים טען כי הממשלה עדיין שולטת במדינה. עם זאת הוסיף כי טוב שהצבא דואג לביטחון המקומי.