דרום קוריאה: הנשיאה התנצלה ופרצה בבכי

נשיאת דרום קוריאה, פארק גוון-הייה, לקחה אחריות לראשונה על אסון המעבורת, בו נספו לפחות 286 בני אדם. "אנשים רבים מתו בגלל חוסר מוכנות וחוסר כשירות", הסבירה, והורתה על פירוק משמר החופים שנכשל במענה. האם הבכי היה אמיתי? צפו בהתנצלות

כחודש לאחר טביעת המעבורת הדרום-קוריאנית, הנשיאה פארק גוון-היי קיבלה היום (ב') לראשונה, באופן רשמי, אחריות לאסון בו נהרגו מאות בני אדם. מאז האסון ירדה התמיכה הפומבית בנשיאה בכ-24%, בשל הטיפול הלקוי בטרגדיה הלאומית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנאום טלוויזיוני בפני האומה, בכתה פארק וקדה לאות התנצלות בפני המצלמות. בהמשך דבריה הודתה כי אנשים רבים מצאו את מותם בגלל "חוסר מוכנות וחוסר כשירות". "כנשיאה שאחראית לחייהם וביטחונם של אזרחי דרום קוריאה, אני מביעה את התנצלותי הכנה לכל הסבל שנגרם", הוסיפה.

כמו כן הודתה הנשיאה כי חיים רבים יכלו להינצל אם התגובה הייתה מוצלחת יותר: "האחריות המלאה למענה הכושל לתאונה נמצאת אצלי", הסבירה, וכלי התקשורת במדינה ציינו כי זוהי הפעם הראשונה בה הנשיאה מתייחסת בגלוי לאחריותה לאסון.

קפטן המעבורת שהואשם ברצח (יו-טיוב)
לקראת סוף נאומה, שנמשך כ-30 דקות, נחנקה פארק מהתרגשות ובכתה כאשר תיארה את המאמצים הנואשים של הקורבנות להציל את עצמם ואת חבריהם. במקביל, הורתה הנשיאה על פירוק משמר החופים, בשל הביקורת הציבורית הרבה על יעילות תגובתו לאסון.

הקפטן וחברי צוות הואשמו ברצח

סמכויות משמר החופים יועברו למשטרה ולגוף ממשלתי חדש שיוקם. פארק הדגישה כי הספינה לא התאימה למסע: "כלי בן 20 שנה שופץ, והועמס עם יותר מטען מהמותר, ואף אחד לא פיקח על זה".

השבוע הוגש כתב אישום נגד הקפטן של המעבורת ושלושה חברי צוות בכירים בגין רצח. נגד 11 חברי צוות נוספים הוגש כתב אישום בגין הזנחה. מחקירת האירוע עלה כי חברי הצוות נמלטו מהמעבורת לפני שניסו לחלץ את הנוסעים. בעקבות האסון התפטר מתפקידו לפני כשבועיים ראש ממשלת דרום קוריאה, צ'אנג הונג-וון. "שמירה על תפקידי תהווה נטל גדול מדי על הממשל", אמר הונג-וון בהצהרה קצרה ששחרר.

הספינה טבעה ב-16 באפריל, כשעל סיפונה היו 476 בני אדם בעת ששקעה. מניין הקורבנות העדכני הוא 286, ו-18 בני אדם עדיין נעדרים. 325 מתוך נוסעי הספינה היו תלמידי תיכון שהיו במהלך מסע מאורגן לאי הנופש ג'ג'ו.