ניגריה: מצוד אחר חוטפי הנערות - עם חץ וקשת

בזמן שהצבא הניגרי לא מצליח לאתר את אנשי ארגון הטרור שחטפו את התלמידות, התארגנה קבוצת ציידים מקומיים שטוענים כי ביכולתם לסייע בחיפושים. "אני מכיר את היערות, אני נולדתי בהם, אני לא מפחד למות", אמר אחד מהם, צייד בן 70 שמתכוון לתקוף את בסיס ארגון הטרור "בוקו חראם" עם חנית, חרב וקשת

הציידים מתגייסים להצלת הנערות (אתר וול סטריט ג'ורנל)

המאמצים הדיפלומטיים של המערב לפתור את משבר הנערות החטופות, שמוחזקות בידי אנשי ארגון הטרור "בוקו חראם", לא הניבו הישגים עד כה, ומאות ציידים ניגרים בצפון המדינה החליטו לקחת את החוק לידיים, ולפתוח במצוד עצמאי אחר החוטפים בכליהם הדלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ה"וול סטריט ג'ורנל" מדווח הבוקר (ב') כי הקבוצה, שמונה כ-400 איש, מורכבת מציידים ונוודים, שבמשך עשרות שנים רדפו אחרי אנטילופות ועכברים ביערות. הציידים שהתקבצו במחנה מאולתר באזור מאידוגורי בשבועות האחרונים משוכנעים כי ביכולתם לעזור במציאת 223 הנערות הנעדרות. "אני מכיר את היערות, אני נולדתי בהם", אמר דן באבא קאנו בן ה-70, שאמר כי בגילו הוא אינו מפחד ממוות.

רוב הציידים נמצאים בשנות ה-60 וה-70 לחייהם, חמושים ברובים, חניתות, חרבות, חצים וקשתות, הסבירו כי למרות ציוד הלחימה המיושן שלהם, הניסיון שלהם יאפשר לחדור ליערות שהצבא הניגרי מסרב להגיע אליהם. בשבועיים האחרונים הציידים מנסים לאסוף רמזים ומידע על מקום הימצאם של החוטפים.

הקמפיין העולמי להשבת הבנות החטופות (sky news)

הציידים: הצבא מפחד לפעול

ההתארגנות החלה, לאחר שגורמים בשלטון פנו אל ארגוני הציידים וביקשו עזרה, אך מספר מושלים מקומיים התנגדו מחשש שהציידים ימותו ואף יגרמו לרצח הנערות בידי החוטפים. "תחכו, תנו לצבא לעשות את מה שהוא יודע, ורק כשיהיה להם מידע והם יילכו לחלץ את הנערות, תצטרפו אליהם", אמר מושל מדינת בורנו.

לדברי הציידים, הצבא מפחד מפעולה למרות הציוד המתקדם שעומד לרשותו כמו מל"טים יקרים וכלי נשק משוכללים. התקשורת המקומית דיווחה שחיילי צבא ניגריה התלוננו כי אין להם ציוד מיגון ראוי כדי להתמודד עם החוטפים במגרש הביתי והממוגן שלהם.

"האנשים האלה הורגים כל אחד, בין אם אתה נוצרי או מוסלמי", אמר אחד ממנהיגי התארגנות הציידים על בוקו חראם, שלדבריו רצחו את אחיו לפני שנתיים. "המשימה המרכזית שלנו היא לחלץ את הנערות", הסבירו הציידים, שמייצגים התנגדות עממית הולכת וגוברת לארגון הטרור. על פי ההערכות במדינה, כ-7,000 בני אדם נרצחו בשנתיים האחרונות בלחימה מול אנשי "בוקו חראם".

מפחדים? צבא ניגריה (רויטרס)

"נרדוף אותם וננצח אותם"

אתמול אמרה בכירה בממשל האמריקני כי מדינות המערב קראו לארה"ב להגדיר את הארגון בוקו חראם, שאחראי לחטיפת 223 התלמידות, כארגון טרור. "ההחלטה עשויה להתקבל כבר בשבוע הבא", אמר סגנית מזכיר המדינה האמריקנית וונדי שרמן, והוסיפה כי "איני יכולה לחשוב על מדינה שלא תתמוך בהחלטה כזו".

במקביל, מנהיגי ניגריה ושכנותיה צ'אד, קמרון, ניג'ר ובנין הודיעו אמש כי הן "מוכנות למלחמה" נגד בוקו חראם בעקבות החטיפה. בסיום פגישה שנערכה בפריז בעקבות משבר החטופות אמרו המשתתפים כי הארגון נהפך ל"אל קאעידה" של האזור, שמאיים על שלום ניגריה ושכנותיה.

נשיא ניגריה גודלאק ג'ונתן הדגיש כי הוא "מחויב לחלוטין" למציאת הנערות שנחטפו מבית הספר בכפר צ'יבוק בחודש שעבר. "בלי פעולה משותפת של מדינות מערב אפריקה, לא נצליח למחוץ את הטרוריסטים", אמר. "התכנסנו כדי להכריז מלחמה על בוקו חראם, אנחנו נרדוף אותם וננצח אותם".

בתחילת השבוע,שעבר נחשף לראשונה סרטון של הבנות המתעד 130 מהן בשבי. בסרטון אומר למצלמה מנהיג בוקו חראם, אבו-באקר שקאו, שהוא יחזיק בבנות החטופות עד שישוחררו אנשיו הכלואים בבתי הסוהר במדינה. הממשלה בניגריה הודיעה כי לא תיענה לדרישה. מדובר בתיעוד ראשון של הבנות החטופות בשבי החוטפים, שמעיד על מצבן ומספק תשובות - ולו חלקיות - לבני משפחותיהן המודאגים של הבנות.