אחרי האסון: רעש אדמה נוסף פקד את נפאל

בנפאל עדיין מנסים לעכל את מימדי החורבן שהותירה רעידת האדמה אתמול, ובזמן שכוחות החילוץ מנסים להגיע ללכודים ומאתרים כל העת גופות נוספות זעזע את אזור הבירה קטמנדו רעש נוסף בעוצמה 6.7. גם בהודו הורגשה הרעידה, ושוב נגרמו מפולות שלג ברכס האוורסט

החשש הגדול התממש: יממה לאחר רעידת האדמה שהכתה בנפאל - רעש אדמה נוסף הורגש מזרחית לבירה קטמנדו בעוצמה של 6.7 דרגות. על פי הדיווחים, רעידת האדמה הורגשה הבוקר (ראשון) גם בניו דלהי שבהודו ואף גרמה למפולת שלגים ברכס ההימלאיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מראות של הרס וחורבן (דפנה אטינג)

על פי המכון האמריקני לגיאופיזיקה, מדובר ברעש אדמה חלש יותר מזה שהורגש אתמול בשעות הבוקר ברחבי נפאל, אך הרשויות המקומיות מעריכות כי הנזק עלול להיות הרסני לא פחות. הסיבה לכך נעוצה במבנים הרעועים שחלקם קרסו או נמצאים בשלבי התפוררות בעקבות הרעידה הראשונה.

עד כה נרשמו 2,263 הרוגים ו-4,647 פצועים כתוצאה מרעידת האדמה. תושבים רבים נוספים מוגדרים נעדרים וקיים חשש ממשי לחייהם. רעידת האדמה שהורגשה היום עלולה לבשר על אסון הומניטרי גדול אף יותר מזה שכבר הכה במדינה, שעל פי הערכות משפיע באופן ישיר על חייהם של 4.6 מיליון בני אדם.

בינתיים, כ-150 מטיילים ישראלים עדיין מוגדרים מנותקי קשר, אך בשלב זה לא נשקפת סכנה לחייהם. מאות נוספים מתרכזים החל מאתמול בבניין השגרירות ובבית חב"ד בקטמנדו, שם העבירו רבים מהם את הלילה. "אנחנו משתדלים לספק פה לכולם ציוד חם, שקי שינה ושמיכות ללילה", סיפרה חני ליפשיץ מבית חב"ד. "אנחנו מזמינים את כולם להצטרף לישראלים שכבר נמצאים כאן, נמשיך לספק אוכל חם וציוד למטיילים".

מחפשים נק' וויי-פיי, ישראלים בנפאל (דפנה אטינג)

על פי משרד החוץ, בנפאל נמצאים בימים אלה כ-600 ישראלים. מרביתם מיהרו להודיע למשפחותיהם כי הם בריאים ושלמים, בעוד היתר עדיין לא הצליחו ליצור קשר בגלל התשתיות הרעועות מלכתחילה, שנפגעו קשות בעקבות רעש האדמה. בשיחה עם חדשות 2 Online, סיפרו מספר ישראלים על הלילה שהעבירו יחדיו בשקי שינה על הרצפה בבית חב"ד, ועל הדקות הארוכות בניסיון לחפש נקודת וויי-פיי על מנת ליצור קשר עם המשפחות.

כוח צה"ל בדרך לנפאל (דובר צה"ל)

בשעות הבוקר המוקדמות המריאה משלחת צה"ל לזירת האסון ובה שישה מומחים מתחומי החילוץ והרפואה וקצינים בכירים מפיקוד העורף וחיל הרפואה. המטרה העיקרית היא לבחון את היקף הסיוע הנדרש באזור, על מנת לגבש תמונת מצב באשר למענה שישראל יכולה להעניק לנפאלים באמצעות צה"ל. לישראל ניסיון רב בסיוע למדינות נפגעות אסון, והצוותים שנשלחו כבר מיומנים בנושא.

בין מאות הישראלים שנמצאים בנפאל, גם שמונה זוגות שהגיעו למדינה במסגרת הליך פונדקאות ועמם 25 תינוקות בני יומם. מלבד המשלחת הצה"לית ימריאו היום לנפאל שני מטוסים של חברת אל-על עם משלחת חילוץ של פיקוד העורף ומשרד הביטחון, בין היתר על מנת להשיב לישראל את התינוקות והוריהם בשלום. גם משלחת של מגן דוד אדום תמריא היום על מנת להעניק סיוע מיידי לנפגעים במדינה מוכת האסון.

קרוב לחמשת אלפים בני אדם נפצעו ברעידת האדמה ובנפאל מעריכים כי מאות בני אדם נוספים עדיין לכודים בין ההריסות. בין ההרוגים גם מספר לא ידוע של מטיילים על האוורסט, והחשש הוא שעוד רבים נלכדו במפולות השלגים שנרשמו באזור.

בנפאל מדווחים כי כ-4.6 מיליון בני אדם הושפעו מרעידת האדמה, כשרבים מהם נותרו ללא קורת גג. רעש האדמה נחשב לעז ביותר מאז שנת 1934.