גל מעצרים בטורקיה: מנהלי חברת הכרייה נלקחו לחקירה

התקשורת הטורקית עצרה את ראשי החברה שהפעילה את כור הפחם בסומה. פעולתם של החוקרים החלה אחרי שהגופות האחרונות הוצאו מהכור והוכרז מספר ההרוגים מהאסון - 301 בני אדם. תושב העיר: "כואב לנו, הלוואי שזה לא היה קורה"

מאמצי החילוץ (AP)

האסון הכבד במכרה גבה את חייהם של 301 בני אדם - וכעת מגיע גל מעצרים, במטרה למצוא אשמים. המשטרה הטורקית עצרה היום (א') 18 בני אדם, ביניהם ראשי חברת הכרייה שפעלה במכרה הפחם בסומה שבטורקיה. אתמול מאמצי חילוץ הגופות הסתיימו באופן רשמי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחד מהחוקרים שהגיע לעיר סומה תשאל בבניין בית המשפט את עובדי חברת מדנצ'יליק הטורקית, לאחר שנקבע כי כמויות גדולות של גז פחמן חד חמצני השתחרר לשטח המכרה, ניצת וגרם לפיצוץ שקטל את הכורים הרבים. על פי חלק מהדיווחים בטורקיה, צו מעצר הוצא רק נגד חמישה ממנהלי החברה.

ברחבי טורקיה יצאו אלפי מפגינים לרחובות אחרי התאונה בהם הואשמו גם ראשי החברות וגם הגופים שאמורים לפקח על החברות במשרד האנרגיה, זאת באשמת התעלמות מהוראות הביטחון, זאת רק כדי להגדיל את הרווחים.

301 בני אדם נהרגו (AP)

תושב העיר: "כואב לנו מאוד"

ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, ספג ביקורת אישית אחרי המקרה כשרבים טענו שהוא מקורב לראשי תעשיית המכרות במדינה שאחראים לתאונה. היו כאלה בטורקיה שאף האשימו את ארדואן בחוסר רכישות לסבלם של המשפחות.

"הלוואי שזה לא היה קורה" (רויטרס)

אתמול המשטרה המקומית הטילה עוצר בסומה, שבמהלכו הוקמו מחסומים ונעצרו מספר פעילים שיזמו הפגנות בניגוד לחוק. "מאוד כואב לנו והלוואי שזה לא היה קורה", סיפר תושב העיר ריפעת. "החיים בעיר לא חוזרים למסלולם לצערי הרב".

הפיצוץ הקשה אירע במכרה במחוז מניסה, כ-70 קילומטרים מצפון לאיזמיר, ובעומק שני קילומטרים מתחת לאדמה. הפיצוץ והשריפה בעקבותיה גרמו להשבתת המעלית המעלה את הכורים לפני הקרקע, והכורים נלכדו כשהאש מכלה את החמצן שמתחת לקרקע במהירות.