בכירה אמריקנית: "נבקש להגדיר את בוקו חראם כארגון טרור"

בפיסגת חירום שהתכנסה אמש בעקבות משבר הנערות החטופות בניגריה אמר נשיא ניגריה: "התכנסנו כדי להכריז מלחמה על בוקו חראם, אנחנו נרדוף אותם וננצח אותם". הוא כינה את הארגון "אל קאעידה של המערב"

מחריפים את המאבק. החטופות הניגריות (sky news)

אפריקה והמערב מחריפים את הצעדים נגד ארגון הטרור שחטף את הנערות בניגריה: בכירה בממשל האמריקני מסרה כי מדינות המערב קראו לארה"ב להגדיר את הארגון בוקו חראם, שאחראי לחטיפת 223 התלמידות, כארגון טרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ההחלטה עשויה להתקבל כבר בשבוע הבא", אמר סגנית מזכיר המדינה האמריקנית וונדי שרמן, והוסיפה כי "איני יכולה לחשוב על מדינה שלא תתמוך בהחלטה כזו".

מנהיגי ניגריה ושכנותיה צ'אד, קמרון, ניג'ר ובנין הודיעו אמש כי הן "מוכנות למלחמה" נגד בוקו חראם בעקבות החטיפה. בסיום פגישה שנערכה בפריז בעקבות משבר החטופות אמרו המשתתפים כי הארגון נהפך ל"אל קאעידה" של האזור, שמאיים על שלום ניגריה ושכנותיה.

"נרדוף אותם וננצח אותם"

נשיא ניגריה גודלאק ג'ונתן הדגיש כי הוא "מחויב לחלוטין" למציאת 223 הנערות שנחטפו מבית הספר בכפר צ'יבוק בחודש שעבר. "בלי פעולה משותפת של מדינות מערב אפריקה, לא נצליח למחוץ את הטרוריסטים", אמר. "התכנסנו כדי להכריז מלחמה על בוקו חראם, אנחנו נרדוף אותם וננצח אותם".

במקביל, גורמים במשטרת ניגריה דיווחו כי הם אינם יכולים להבטיח את מניעתן של מתקפות הטרור הבאות, בשל מחסור בציוד.

דיפלומטים צרפתים מסרו לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי האפשרות של פעולה צבאית כנגד חברי ארגון הטרור אינה עומדת על הפרק ולא תועלה לדיון בפסגת החירום, אולם אמרו כי הם מצפים לגיבוש תכנית מוסכמת להתמודדות עם הארגון, שרצח למעלה מ-3,000 בני אדם בחמש השנים האחרונות בניגריה, במטרה לכונן ישות אסלאמית עצמאית בצפון מזרח המדינה.

"נכריז מלחמה" (sky news)

ארה"ב שלחה סיוע צבאי לניגריה

בשבוע שעבר נודע כי וושינגטון שלחה לניגריה כוח סיוע צבאי, על מנת שיחל באיסוף מודיעין אודות חברי "בוקו חראם" והאזור בו נמצאות הנערות החטופות. בכיר בממשל אובמה אמר כי חיל האוויר האמריקני שלח מטוסי ריגול ומעקב למדינה האפריקנית כדי לאסוף מידע אודות 200 התלמידות. האמריקנים יעבירו את צילומי הלווין שייאספו לצבא ניגריה.

בנוסף, נשלחו לניגריה כוחות שיטור ואכיפה אמריקנים, וכן מומחים שיעזרו במבצע החיפושים אחר הנערות. דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן סאקי אמרה כי "אנו משתפים פעולה עם ממשלת ניגריה ועם מדינות נוספות במאמצי החיפוש". גורם אאר בממשל בוושינגטון טען כי טיסות המודיעין נמשכות כבר מספר ימים.

בתחילת השבוע,שעבר נחשף לראשונה סרטון של הבנות המתעד 130 מהן בשבי. בסרטון אומר למצלמה מנהיג בוקו חראם, אבו-באקר שקאו, שהוא יחזיק בבנות החטופות עד שישוחררו אנשיו הכלואים בבתי הסוהר במדינה.

הממשלה בניגריה הודיעה כי לא תיענה לדרישה. מדובר בתיעוד ראשון של הבנות החטופות בשבי החוטפים, שמעיד על מצבן ומספק תשובות - ולו חלקיות - לבני משפחותיהן המודאגים של הבנות.