בכיר אירני: הדרישה לצמצם פעילות הכור - מגוחכת

סגן שר החוץ האירני אמר בראיון כי ארצו לא תוותר על זכויותיה וכי פעילות הכורים לא תצטמצם בעקבות השיחות. לדבריו, הפערים בין המערב לאירן נותרו גדולים. בשבוע שעבר פורסם דוח של האו"ם שקבע כי אירן ממשיכה לייצר טילים גרעיניים למרות הסנקציות המוטלות עליה

הכור באראק (רויטרס)

סגן שר החוץ, עבאס ארקצ'י, אמר אתמול (שבת) בראיון לערוץ טלוויזיה אירני כי הדרישה לצמצם את פעילותו של הכור הגרעיני "מגוחכת" לדבריו, והוסיף כי "זכויותיה של אירן הן קו אדום בשיחות הגרעין".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

ארקצ'י, שמשמש כחבר בצוות המשא ומתן האירני לענייני הגרעין, הסביר בראיון כי מתחילת השיחות עם המערב היה ברור כי ישנם פערים גדולים מאד בין הצדדים, וכי יש צורך בזמן ודיונים רבים כדי לקרב בין העמדות.

ביחס לכור באראק אמר ארקצ'י כי אופי המפעל לא ישתנה בעקבות השיחות, וכי יימשך ייצור המים הכבדים.

אירן ממשיכה לפתח טילים בליסטיים

ביום שישי האחרון פורסם דוח סודי שהכין האו"ם, המצביע על כך שאירן ממשיכה לפתח טילים בליסטיים, למרות הניסיון להראות כי הם מפחיתים את הפיתוח והרכישה של כלי נשק העומדים בניגוד לסנקציות.

הדוח שהוכן על ידי פאנל מומחים של האו"ם גרס כי אירן אמנם הפחיתה את רכישת החומרים אשר עשויים לסייע בפיתוח גרעין, ככל הנראה בעקבות הסנקציות. אולם במקביל הוא הבהיר כי אירן ממשיכה להרחיב את התכניות לפיתוח טילים בליסטיים.

"אירן ממשיכה לבצע פיתוח של טילים בליסטיים ומקדמת את תכנית החלל שלה", נכתב בדוח. "אתר שיגור חדש זוהה בחודש אוגוסט אשתקד. כמו כן, סמוך לאותו אתר ככל הנראה ישנו אזור שיגור נוסף שנמצא בשלבי בנייה אחרונים. מאתר זה יוכלו האירנים לשגר טילים בליסטיים ואמצעים לווייניים".

בתחילת השבוע שעבר הגדיר המנהיג הרוחני של אירן עלי חמינאי את הציפיות של המערב להפסיק את ייצור הטילים האירני כ"טיפשות ואווילות". הוא הכריז על ייצור המוני של טילים בליסטיים ימים ספורים לפני שחזרה אירן לדון עם המערב ביום רביעי האחרון.