האם אוסקר פיסטוריוס יורשע ברצח?

יותר משנה לאחר שנעצר בחשד שרצח את חברתו הדוגמנית ביריות, דרום אפריקה והעולם כולו עדיין עוקבים בדריכות אחר משפטו של האצן הפאראלימפי אוסקר פיסטוריוס, שמגיע בימים אלה לישורת האחרונה. כעת בדיקה פסיכיאטרית שעבר פיסטוריוס עשויה לזכות אותו מאשמת רצח, אך לכלוא אותו במוסד סגור לכל חייו

בזמן שבישראל מתעסקים עם המשפט של אולמרט, העולם מרותק למשפט אחר לגמרי שמתקרב גם הוא אל קו הסיום: זה של האצן הדרום-אפריקני אוסקר פיסטוריוס, שהואשם כי רצח ביריות את בת זוגו הדוגמנית ריבה סטינקאמפ. כעת, המדינה כולה עוקבת מקרוב אחר הדרמה המשפטית שלעתים נראית כאילו נלקחה מהסרטים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פיסטוריוס הפך לסמל המושלם של ניצחון הרוח על הגוף, לאחר שאיבד את שתי רגליו כשהיה בן 11 חודשים בגלל מום מולד - והפך למרות זאת לאצן אולימפי - שרץ על להבים. לאורך הקריירה שלו, עקף פיסטוריוס רצים שאינם מוגבלים כמוהו, עד להתרסקות הגדולה שהביאה אותו אל ספסל הנאשמים.

מאז נעצר בפברואר אשתקד, נאבק פיסטוריוס להוכיח כי לא רצח את חברתו הדוגמנית. לאורך משפטו טען האצן הפראלימפי כי סבר שפורץ חדר לביתו ולכן ירה לעבר דלת המקלחת - ירי שהביא למותה המיידי של סטינקאמפ.

האצן פורץ בבכי בזמן המשפט

במהלך הדיונים בבית המשפט, שמועברים בשידור ישיר לכל בית בדרום אפריקה, פרץ פיסטוריוס לא פעם בבכי כשתיאר את שאירע באותו יום. בשל מצבו הנפשי של האצן, אסר בית המשפט לצלם את עדויותיו. לטענת התביעה מדובר בהצגה גדולה אך לדברי סנגוריו של פיסטוריוס לא ניתן לזייף פוסט-טראומה בצורה חריפה שכזו.

פיסטוריוס במשפט: "אני לוקח את האשמה"

בינתיים, פיסטוריוס נשלח לבדיקה פסיכיאטרית, שעוד עשויה להפוך את הקערה המשפטית על פיה. במקרה שיוכח כי לא היה שפוי בעת ביצוע הרצח, האצן צפוי לבלות את שארית חייו במוסד סגור או לקבל עונש מופחת.

"לא רצחתי". פיסטוריוס וסטינקאמפ

ככל הנראה התביעה במשפט תתקשה להוכיח כי היה מדובר ברצח, שכן עד כה לא נמצא המניע של פיסטוריוס לרצוח את חברתו. גם לאורך הדיונים, העיד הספורטאי כי הוא לוקח אחריות על מותה. "אני לוקח את האשמה על שלקחתי את חייה", הוא סיפר.