הסתיימו פעולות החילוץ בטורקיה: 301 נהרגו באסון המכרה

אחרי ארבעה ימים של פעולות חילוץ במדינה סיכמו את מניין ההרוגים הסופי בשריפה שפרצה במכרה והביאה למותם של העובדים. "אף משפחה לא דיווחה לנו על עוד נעדר", הודיעו הרשויות

הטיפול באסון התעשייתי החמור ביותר אי פעם בטורקיה הסתיים: שר האנרגיה הטורקי טנר יילדיז הודיע היום (שבת) על סיום פעולת החילוץ באסון קריסת המכרה בטורקיה שהתרחש ביום שלישי. הוא ציין כי מניין ההרוגים באסון עלה ל-301 בני אדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אין יותר כורים במכרה כרגע", אמר יילדיז לעיתונאים. "אף משפחה לא דיווחה לנו על עוד נעדר".

רק שלשום המתינו בדריכות בני משפחות הנעדרים וחששו מקבלת הבשורה הרעה מכל - מות יקיריהם. אחותו של אחד הנעדרים, שצפתה בצוותי החילוץ, אמרה אז כי היא "נאחזת בכל שביב תקווה. ניצוץ קטן שהוא חי - זה כל מה שאני מבקשת".

מאמצי החילוץ בסומה (רויטרס)

"זוהי לא תאונת עבודה - זהו רצח"

הטיפול בממשלה באסון ובאי מניעתו הוביאו השבוע להפגנות ברחבי המדינה. מפגינים רבים יצאו לרחובות וקראו לראש הממשלה ארדואן "רוצח" ו"גנב".

השבוע נערכה "הפגנה שקטה" בעיר בה התרחש האסון בהשתתפות כ-30 בני אדם ששכבו על הרצפה ושתקו כאות מחאה על תפקודה של הממשלה הטורקית. בהפגנה נוספת שהתקיימה באיסטנבול הדליקו המוחים נרות לזכרם של הנספים באסון וקראו סיסמאות שונות בגנות רשויות השלטון. "נשרוף את הרוצחים עם אותם פחמים שבלעו הכורים" ו-"זוהי לא תאונת עבודה - זהו רצח".

המפגינים קראו לממשלה להתפטר (רויטרס)

המחאה לא פסקה גם בזמן שראש הממשלה הטורקי ביקר במקום האסון, סמוך לעיירה סומה, והכריז על שלושה ימי אבל. מספר בני אדם שהיו באותה עת במקום השליכו אבנים לעבר פמלייתו.

הפיצוץ הקשה אירע במכרה במחוז מניסה, כ-70 קילומטרים מצפון לאיזמיר. בדיקה ראשונית העלתה כי הגורם לתאונה הוא ככל הנראה תקלה בשנאי החשמלי - שהובילה לפיצוץ. התאונה התרחשה בעומק שני קילומטרים מתחת לאדמה. הפיצוץ והשריפה בעקבותיה גרמו להשבתת המעלית המעלה את הכורים לפני הקרקע, והכורים נלכדו כשהאש מכלה את החמצן שמתחת לקרקע במהירות.