נלחמים בארגון הטרור: פסגת חירום על מצב החטופות בניגריה

חודש מאז נחטפו למעלה מ-200 תלמידות מבית ספר בניגריה בידי ארגון הטרור הרצחני "בוקו חראם" - והפתרון לא נראה באופק. בצרפת תכונס היום ועידת חירום מיוחדת בראשות הנשיא הולנד, הנשיא הניגרי, מנהיגי מדינות נוספות באפריקה ונציגים מארה"ב ומבריטניה, במטרה לבחון דרכי התמודדות עם הארגון, שכבר רצח אלפים בניגריה

הבנות החטופות בניגריה (sky news)

המלחמה בארגון הטרור הרצחני יוצאת לדרך: חודש חלף מאז חטף ארגון הטרור האפריקני "בוקו חראם" למעלה מ-200 תלמידות מבית ספר בניגריה - ונראה כי למשבר החמור אין פתרון באופק. בעוד רבות מהבנות עדיין מוחזקות בשבי לאחר שהכריחו אותן להתאסלם, ינסו במערב לגבש חזית אחידה נגד הארגון, המאיים על שלום מדינות מערב היבשת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

היום (שבת) תיפתח בצרפת ועידת חירום מיוחדת, בראשותו של הנשיא פרנסואה הולנד, הנשיא הניגרי גודלאק ג'ונתן ובהשתתפות נציגים נוספים ממדינות אפריקה וגם מארצות הברית, בריטניה, וצרפת - זאת לצורך דיון בדרכי ההתמודדות עם האיומים שמטיל הארגון על ניגריה ומדינות נוספות באפריקה, כמו ניז'ר, צ'אד, בנין וקמרון.

סיוע אמריקני לצבא ניגריה (רויטרס)


דיפלומטים צרפתים מסרו לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי האפשרות של פעולה צבאית כנגד חברי ארגון הטרור אינה עומדת על הפרק ולא תועלה לדיון בפסגת החירום, אולם אמרו כי הם מצפים לגיבוש תכנית מוסכמת להתמודדות עם הארגון, שרצח למעלה מ-3,000 בני אדם בחמש השנים האחרונות בניגריה, במטרה לכונן ישות איסלמית עצמאית בצפון מזרח המדינה.

"המטרה היא שהמדינות המאוימות באפריקה יחברו יחד לצורך איסוף מודיעין כדי לעצור את הברחות הנשק של חברי הארגון - ובכך להביא לצמצום הפעילויות שלהם", מסר אחד מהם. "בין קמרון וניגריה אין ממש שיתוף פעולה, ולכן חשוב שיחברו יחד כדי להילחם בטרוריסטים האלה". החשש של מדינות המערב, ובעיקר של צרפת, הוא שהאגון יצליח להקים תאים נוספים גם באזור מרכז אפריקה וצפונה מניגריה.

 ארה"ב שלחה סיוע צבאי לניגריה

ביום שלישי האחרון נודע כי וושינגטון שלחה לניגריה כוח סיוע צבאי, על מנת שיחל באיסוף מודיעין אודות חברי "בוקו חראם" והאזור בו נמצאות הנערות החטופות. בכיר בממשל אובמה אמר כי חיל האוויר האמריקני שלח מטוסי ריגול ומעקב למדינה האפריקנית כדי לאסוף מידע אודות 200 התלמידות. האמריקנים יעבירו את צילומי הלווין שייאספו לצבא ניגריה.

מנהיג ארגון הטרור "בוקו חראם" (sky news)

בנוסף, נשלחו לניגריה כוחות שיטור ואכיפה אמריקנים, וכן מומחים שיעזרו במבצע החיפושים אחר הנערות. דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן סאקי אמרה כי "אנו משתפים פעולה עם ממשלת ניגריה ועם מדינות נוספות במאמצי החיפוש". גורם אאר בממשל בוושינגטון טען כי טיסות המודיעין נמשכות כבר מספר ימים.

בתחילת השבוע, נחשף לראשונה סרטון של הבנות המתעד 130 מהן בשבי. בסרטון אומר למצלמה מנהיג בוקו חראם, אבו-באקר שקאו, שהוא יחזיק בבנות החטופות עד שישוחררו אנשיו הכלואים בבתי הסוהר במדינה.

הממשלה בניגריה הודיעה כי לא תיענה לדרישה. מדובר בתיעוד ראשון של הבנות החטופות בשבי החוטפים, שמעיד על מצבן ומספק תשובות - ולו חלקיות - לבני משפחותיהן המודאגים של הבנות.