מדגמים בהודו: מהפך פוליטי, ניצחון מוחץ למועמד הלאומן

יותר מחצי מיליארד הודים בחרו בתשעה סיבובים מתישים את הפרלמנט ואת הממשלה הבאה שתוביל את הדמוקרטיה הגדולה בעולם בשנים הבאות, והיום מתפרסמות התוצאות: על פי מדגמים, הלאומן ההינדי נרנדרה מודי יהיה ראש הממשלה

ראש הממשלה הבא? נרנדרה מודי (פייסבוק)

אחרי חמישה שבועות, תשעה סיבובים ב-543 מחוזות בחירה ולמעלה ממיליארד מצביעים - הדמוקרטיה הגדולה בעולם, הודו, סוף סוף תדע מי יוביל אותה בשנים הבאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ספירת 537 מיליון הקולות כבר בעיצומה, והמדגמים לא משאירים מקום לספק: ברית מפלגות הימין בראשות המועמד הלאומן נרנדרה מודי זכתה ברוב מוחץ של 325 מושבים ב"לוק סבהה", הבית התחתון של הפרלמנט ההודי. גם מפלגתו של מודי לבדה זכתה ברוב מוחלט. מודי, המכהן כראש השרים במדינת גוג'אראט, נחשב ללאומן הינדי אנטי מוסלמי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח היום עם מודי ובירך אותו על זכייתו בבחירות. נתניהו הביע בשיחה הערכה להליך הדמוקרטי בהודו. מודי ונתניהו סיכמו לפעול להעמקת שיתוף הפעולה בין המדינות.

מפלגת "הקונגרס הלאומי ההודי" עם המועמד רהול גנדי זכתה על פי המדגמים ל-67 מושבים בלבד, התוצאה הנמוכה ביותר אי פעם למפלגת השלטון. גנדי הוא בן לשושלת הפוליטית שמנהיגה את מפלגת השמאל ואת הודו כולה מאז הקמתה. אבי סבתו, ג'ווהרלל נהרו היה ראש ממשלת הודו הראשון, וגם סבתו אינדירה גנדי ואביו רגי'ב גנדי כיהנו בתפקיד.

אמו, סוניה גנדי, היא ראש המפלגה כיום למרות שסירבה לכהן כראשת הממשלה. היא העבירה את התפקיד למאנמוהאן סינג, ראש ממשלת הודו שמסיים את תפקידו לאחר שהחליט שלא להתמודד בבחירות.

על פי ההערכות, הבחירות הנוכחיות הן היקרות בתולדות הודו, והן עלו למשלם המסים ההודי כ-577 מיליארד דולר. עם זאת, הבחירות בהודו עדיין זולות יותר מהבחירות האחרונות לנשיאות ארצות הברית, למרות שמספר המצביעים בהודו גבוה הרבה יותר.