נחיתה קשה: המטוס החליק – הנוסעים פונו במגלשות

כשמגלשות החירום נפתחות הסמארטפונים נשלפים: נוסע ישראלי תיעד את פינוי החירום ממטוס "טורקיש אירליינס" שנפגע במהלך נחיתה בנפאל, ככל הנראה בעקבות תנאי מזג אוויר קשים במקום. איש מ-238 הנוסעים לא נפגע

כשצופים בסרטוני ההדרכה במטוסים מתפללים רק לדבר אחד - שלא נדע ושלא נצטרך להשתמש באמצעי החירום ובהנחיות. זו בוודאי גם המחשבה שחלפה בראשם של נוסעי חברת התעופה הטורקית "טורקיש אירליינס" שהיו הבוקר (רביעי) בדרכם לנמל התעופה של קטמנדו. מטוסם החליק על מסלול הנחיתה, ובמקום לצאת מהמטוס למדרגות - הם גלשו במגלשות החירום. על סיפון המטוס היו לפחות שבעה ישראלים, שלא נפגעו במהלך הנחיתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

צוות הטייסים שהטיס את מטוס האירבאס A330 החטיא את מסלול הנחיתה, ככל הנראה בשל תנאי מזג האוויר הקשים שכללו ערפל כבד בנמל התעופה של בירת נפאל. המטוס ירד לשוליו השמאליים של המסלול, וכתוצאה מכך הגלגל הקדמי שלו נהרס.

המטוס עצר על גחונו כשכל הנוסעים בריאים ושלמים אך למטוס עצמו נגרם נזק משמעותי. אחד הנוסעים הישראלים שהיו על הסיפון, ולא רק הוא, תיעד את הפינוי ואת החילוץ מהמטוס הפגוע לעבר האוטובוסים שהמתינו על מסלול ההסעה הצמוד. בתיעוד האירוע נשמע אחד הנוסעים הישראלים המום: "אלוהים ישמור, ה' שמע ישראל, לא ייאמן" 

הנוסעים פונו ממגלשות החירום (רויטרס)

המזוודות נפלו על הנוסעים, המסלול נסגר לתנועה

המטוס סיים טיסה של שבע שעות מאיסטנבול, ולאחר מכן חג שעה נוספת מעל נמל התעופה של קטמנדו בתקווה לשיפור בתנאי הראות. לאחר שני ניסיונות נחיתה שבוטלו, הטייסים הביאו את המטוס לניסיון שלישי, ואז התרחשה התאונה. אחרי שנעצר על הקרקע, החליט הקברניט להוציא את הנוסעים דרך מגלשות החירום.

הישראלים שהיו על הסיפון סיפור כי ברגע נגיעת המטוס בקרקע, עפה עליהם תכולת התאים והמזוודות נפלו לעברם. הנוסעים יצאו עם חבלות קלות. הרב חזקי ליפשיץ, שליח חב"ד בנפאל, אישר את הפרטים ואמר: "נפגשתי עם נוסעי המטוס ולכולם שלום".

האירוע שסיים את טיסה 726 הסתכם למרבה המזל ללא נפגעים פיזית, אך היו לא מעט נפגעי חרדה. חוקרים מרשות התעופה של נפאל לצד אנשי "טורקיש אירליינס" פתחו בחקירת נסיבות האירוע. המסלול עליו התרחשה הנחיתה הלא מוצלחת נסגר לתנועה.