מדוע הומתו 700 דובי קואלה?

לאחר שמספר דובי הקואלה עלה מאוד באחד מאזורי מדינת ויקטוריה שבאוסטרליה, החליטו הרשויות להרדים את הדובים החולים והחלשים יותר וכ-700 דובים הומתו בידי הווטרינרים. הרשויות טוענות: מספר הדובים גדל ומקורות המזון קטנו, מנענו מהקואלות רעב וסבל. תומכי בעלי החיים טוענים: המדינה מיהרה מדי, לא הייתה חובה להרדימם

פיצוץ אוכלוסייה. דוב קואלה, ארכיון (רויטרס)

כ-700 דובי קואלה הומתו בידי הרשויות בדרום מזרח אוסטרליה לאחר שמספרם של הדובים, אחד הסמלים הבולטים של היבשת החמישית, גדל מאוד, והרשויות חששו לרווחתן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השרה להגנת הסביבה של מדינת ויקטוריה ליסה נביל אמרה כי הדובים הורדמו למוות באזור קייפ אוטוואי, סמוך לאחד ממוקדי התיירות הגדולים באזור, המכונה "כביש האוקיינוס הגדול", במהלך החודשים האחרונים.

"ההתערבות הייתה הכרחית כדי למנוע סבל של הקואלות לאחר שלא הצליחו למצוא מספיק מזון. מספר הדובים בשטח היה פשוט גדול מדי", אמרה. לטענתה 686 דובים נמצאו במצב בריאותי ירוד והם הורדמו על ידי הווטרינר תוך התייעצות עם גורמים מומחים לנושא.

מספר הקואלות היום: 1% מהאוכלוסייה המקורית

השרה הוסיפה כי קודם למהלך, נערכו מספר ניסויים להעברת הדובים למקום מגורים אחר, שם יש יותר מזון ופחות קואלות המתחרות עליו, אך הדובים לא הצליחו להתאקלם במקומות אחרים בשל היותן חיות טריטוריאליות מאוד ומצבן בסופו של דבר הורע עוד יותר.

למרות התפוצצות האוכלוסין הנקודתית באזור קייפ אוטוואי, בשאר אוסטרליה מספרם של דובי הקואלה נמצא דווקא בירידה בעקבות גידול האוכלוסייה, איבוד שטחי מחיה, מחלות, שריפות ובעיקר מוות מידי האויב המרכזי של דובי הקואלה: כלבים. מנהל שמורת הטבע המקומית פרנק פוטינאס אמר כי הקואלות שהורדמו היו חולות ומורעבות: "מנענו מהם סבל, הדובים שהורדמו היו בכוחותיהם האחרונים".

חוקרי טבע מעריכים כי בעת גילוי אוסטרליה בידי הבריטים חיו ביבשת 10 מיליון דובי קואלה, ואילו היום האוכלוסייה עומדת על 100 אלף דובים - אחוז אחד בלבד מהכמות המקורית. לכן, המהלך של אנשי מדינת ויקטוריה מעורר ויכוח עז באוסטרליה בקרב תומכי בעלי החיים בטענה כי הרדמת החיות הינה מוצא אחרון, והמדינה טרם הגיעה אליו.