דוח בינלאומי: כל 10 שניות מת בעולם אדם מאלכוהול

ארגון הבריאות העולמי מגלה כי מדי שנה מתים בעולם כתוצאה מאלכוהול 3.3 מיליון בני אדם – יותר מאיידס, שחפת ואלימות יחד. כשליש מהתמותה היא בגלל תאונות הנגרמות מנהיגה בשכרות. עוד לפי הנתונים, במדינות מסוימות ככל שאנשים עשירים יותר – הם שותים יותר

3.3 מיליון שותים ומתים. אילוסטרציה (AP)

אלכוהול הורג 3.3 מיליון אנשים בכל שנה בעולם. יותר מאיידס, משחפת ואלימות ביחד - כך קבע היום (ב') ארגון הבריאות העולמי כשהוא מזהיר כי צריכת האלכוהול בעולם נמצאת במגמת עליה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כשכוללים נהיגה בשכרות, אלימות והתעללות תחת השפעת אלכוהול ומחלות והפרעות - אלכוהול הוא הגורם למוות של 1 מתוך 20 ברחבי העולם מדי שנה. "זה בעצם מתורגם למוות מדי 10 שניות", אמר שקהאר סאקסנה, העומד בראש מחלקת ההתמכרויות ובריאות הנפש בארגון של האו"ם.

על פי הנתונים, ב-2012 היווה האלכוהול 5.9% ממקרי התמותה בעולם. לשם השוואה, נגיף האיידס אחראי למותם של 2.8% מהאוכלוסייה, שחפת גורמת לתמותה של 1.7% ואלימות עומדת מאחורי 0.9% ממקרי המוות. עוד לפי נתוני ארגוני הבריאות העולמי, במדינות בהן צריכת אלכוהול באופן מסורתי נמוכה, כמו סין והודו, כשאנשים הולכים ומתעשרים כך עולה צריכת האלכוהול שלהם.

שליש מהתמותה מאלכוהול - בגלל מחלות

"צריך לעשות יותר כדי להגן על אוכלוסיות מההשלכות השליליות של צריכת אלכוהול", קרא אולג צ'סטנוב, מנהל המחלקה למחלות לא מדבקות ובריאות הנפש בארגון הבריאות העולמי.

שתייה מקושרת ליותר מ-200 מצבים בריאותיים, בהם שחמת הכבד ומספר סוגי סרטן. התמכרות לאלכוהול גם גורמת לאנשים להפוך פגיעים יותר בפני זיהומים ומחלות כמו שחפת, איידס ודלקת ריאות.

כשליש מהתמותה המיוחסת לאלכוהול נגרמת כתוצאה ממחלות של כלי הדם והלב ומסכרת. תאונות הנגרמות מנהיגה תחת שכרות, לפי הדוח, הן הגורם השני לתמותה הקשורה בשכרות, כש-17.1% מהתמותה הקשורה לאלכוהול נגרמת מהן.