האסון בנפאל: מחפשים ניצולים, משלחות חילוץ בדרך

מרוץ נגד השעון בנפאל בניסיון לחלץ ניצולים מתחת להריסות אחרי רעידת האדמה החזקה ביותר במדינה מאז 1934. מניין ההרוגים באסון עומד על כ-1,805. כ-250 ישראלים טרם יצרו קשר, ומספר משלחות חילוץ מישראל יצאו לאזור

רעש האדמה בנפאל: כוחות החילוץ במדינה ימשיכו כל הלילה במרוץ נגד השעון בניסיון לאתר ניצולים בין הריסות המבנים לאחר שרעידת אדמה בעוצמה 7.8 דרגות זרעה הרס וחורבן בבירה קטמנדו. אמש (שבת) יצאו לנפאל מספר משלחות חילוץ בראשן כוח מטעם צה"ל המונה מומחי רפואה וחילוץ. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מניין ההרוגים ברעש האדמה עומד על כ-1,805 בני אדם וכ-4718 נפצעו, מתוכם כאלף בנפאל והיתר בהודו ובבנגלדש. הרשויות בנפאל חוששות כי מניין ההרוגים יעלה עוד. לפחות 13 בני אדם נהרגו באזור הר האוורסט לאחר שהרעידה גרמה למפולות שלג נרחבות במקום. ההערכה היא כי מטיילים רבים עוד תקועים באזור.

בשעה חצות המריא צוות החלוץ של פיקוד העורף במטוס חיל האוויר. הצוות כולל קצינים מהפיקוד ומחיל הרפואה שיגיעו לאזור האסון ויבחנו את מידת הנזק ואת אופן הסיוע הנדרש. משלחת סיוע של מד"א מתוכננת להמריא ישירות לקטמנדו, בשעות הבוקר (ראשון) בשעה 08:00 במטוס מיוחד של מד"א משדה התעופה שדה דב בתל אביב. ייתכנו עיכובים בהמראה עד להגעת אישורי הטיסה בבוקר.

(רויטרס)

מחר בשעה 17:00 ייצאו לנפאל שני מטוסי ג'מבו - מטוס מטען ומטוס נוסעים - עם משלחת סיוע של פיקוד העורף ומשרד הביטחון. מטוס הנוסעים צפוי להשיב ארצה ניצולים מאזור האסון, בהם 24 התינוקות שנולדו בהליך הפונדקאות בקטמנדו והוריהם.

עוד קודם לכן יצאה משלחת מיוחדת של מגן דוד אדום לקטמנדו על מנת להקים בסיס ראשוני לפעילות בנפאל, לסייע לישראלים במקום וכן לכוחות המקומיים. "אנו ערוכים ומוכנים לתרום מניסיוננו בטיפול בנפגעי האירועים הטראגיים בנפאל", אמר מנכ"ל מד"א אלי בין. בין היתר יישא המטוס רופאים, פאראמדיקים, ציוד רפואי וכן תרופות ואוכל לתינוקות.

גם חברות הביטוח הישראליות הראל ופניקס נערכו לשלוח צוותי חילוץ לנפאל בעקבות האסון ומשלחת נוספת מטעמו של חיליק מגנוס תצא מישראל בניסיון להתחקות אחר מטיילים ישראלים שנמצאים מחוץ לקטמנדו.

בית חב"ד קטמנדו (בית חב"ד)

ממשרד החוץ בירושלים נמסר כי כ-260 מטיילים ישראלים הנמצאים בנפאל עדיין לא יצרו קשר עם בני משפחותיהם, אך מלבד מספר פצועים קל - לא ידוע על נפגעים ישראלים ברעידת האדמה. את הלילה הקרוב יבלו יותר ממאה ישראלים במחנה אוהלים מאולתר מחוץ לשגרירות הישראלית בקטמנדו, שניזוקה ברעש. לבית חב"ד בקטמנדו הגיעו במהלך הלילה מאות ישראלים ומקומיים ותפסו שם מחסה.

במקביל מעריכים בנפאל כי מאות אלפי מקומיים יבלו את הלילה הקרוב תחת כיפת השמיים מחשש לקריסת מבנים. מאז הרעידה העזה הורגשו יותר מ-26 רעשי משנה, העז שבהם בעוצמה 6.6 דרגות.

ראש הממשלה נתניהו שלח הלילה איגרת תנחומים לראש ממשלת נפאל בעקבות האסון הכבד. "מדינת ישראל תעמיד לרשותכם סיוע חילוץ, הצלה ורפואה, נסייע בחיפוש נעדרים ובטיפול בפצועים הרבים", הבטיח נתניהו. "בשם אזרחי ישראל אני שולח תנחומים למשפחות הקורבנות ומאחל החלמה מהירה לפצועים. ברגע קשה זה מדינת ישראל ואזרחיה עומדים לצידכם".

 

מפת אזור רעש האדמה

גם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין התייחס לאסון הכבד בנפאל. "ליבנו ומחשבותינו עם העם הנפאלי המתמודד עם אסון כבד ועם יקיריהם הנמצאים בצרה ובמצוקה", אמר. "מדינת ישראל תושיט את ידה מתוך רצון לסייע בחיפושים ובהצלה של הנפגעים הרבים".

כ-1800 בני אדם נהרגו באסון.

כ-260 ישראלים מוגדרים "מנותקי קשר".

משלחות של פיקוד העורף ומגן דוד אדום ייצאו לנפאל.

מספר הטלפון בחדר המצב של משרד החוץ: 02-5303155.

4.6 מיליון בני אדם הושפעו מרעידת האדמה העזה ביותר בנפאל מאז 1934.