"הכל רעד, גם אחרי שרצנו החוצה"

רעידת האדמה בנפאל: בית חב"ד הפך למקלט לילה עבור ישראלים רבים שמנסים להתמודד עם הקושי להתנייד ולמצוא מחסה בקטמנדו המוכה. עשרות מחפשים מחסה בחצר, כולל תושבים מקומיים שבתיהם נפגעו. מטיילת ישראלית מספרת כי הרעידה הייתה כל כך עוצמתית, שהיא נמשכה במשך דקה שלמה אחרי שהיא וחבריה נמלטו לרחוב

חני וחזקי ליפשיץ, שליחי חב"ד בקטמנדו, הפכו בשעות האחרונות לכתובת לא רק לישראלים הרבים שמחפשים מחסה ללילה בעיר ההרוסה אלא גם לכתובת לתושבים המקומיים, שמשוועים למזון ומים נקיים. עם רדת הלילה, בית חב"ד הפך למקלט תחת השמיים לרבים שעדיין לא יודעים כיצד יצאו מהעיר שחלקים רבים ממנה הפכו לעיי חורבות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"קצת לפני 12 בצהריים האדמה בקטמנדו רעדה במשך דקות ארוכות. יש רעידות משנה, כל העיר זועזעה. המראות בעיר מאוד קשים, יש הרבה מאוד נפגעים", מספרים בני הזוג. "מאות ישראלים נמצאים בבית חב"ד מהבוקר. אנו משתדלים לשמש להם כאן בית חם ומרגיע על אף הכאוס הגדול בחוץ. העיר מנותקת לחלוטין מחשמל ומים, אנו נערכים כעת להלין את כולם לשנת לילה במתחם של בית חב"ד".

"המאמצים העיקרים שלנו כעת מתרכזים בלרכז רשימות של כל הישראלים הנמצאים כעת בנפאל. פרויקט הטלפונים הלווייניים ששלחנו עם המטפסים בהרים מסייע לנו כעת לדעת מה מצבם. כל אחד בטרק בו הוא נמצא ולא לכולם היה אמצעי קשר בלי האמצעי הזה. אנו נמצאים עם הרבה מהם בקשר מתמיד מרגע האסון".

מטיילת מספרת: "הכל רעד, גם אחרי שרצנו החוצה"

"הזמנו גם את השכנים הנפאלים המבוהלים ומחוסרי הבתים לבוא ולאכול כאן, משפחות הזקוקות ללינה מוזמנות גם כן למתחם שלנו. נכון לעכשיו שדה התעופה סגור ואנחנו עושים כמיטב יכולתנו לעזור", הם אומרים בזמן שהם מתכוננים לעוד לילה קשה תחת שמי הלילה הקרים.

נוגה רובין מטיילת במזרח הרחוק כבר חצי שנה, וכמו כולם גם הבוקר היא הופתעה מרעידת האדמה החזקה שפקדה את נפאל. "היינו במסעדה בפוקרה", מספרת רובין, תושבת גדרה. "ישבנו בבית קפה בקומה השנייה ופתאום הכל התחיל לרעוד, חלונות זזו, כולם הבינו שזה לא משהו רגיל ולא הבינו מה לעשות".

"כולם החלו לרוץ החוצה, כולם - משפחות שלמות, המון מטיילים ישראלים, תיירים מכל הגילאים. תוך כדי שאנחנו כבר ברחוב הכל המשיך לרעוד עוד כמעט דקה שלמה. ראינו חלק מהחלונות מתנפצים לרצפה. פחדנו, לא ידענו מה הולך לקרות. כשזה נגמר כולם הרגישו הקלה".

מספר ההרוגים עומד על 1,457 איש וממשיך לעלות

במקביל, מניין ההרוגים ברעש האדמה העז שפקד את נפאל ממשיך לעלות והוא עומד כעת על 1,457 - מתוכם כאלף בנפאל והיתר בהודו ובבנגלדש. בנפאל חוששים כי מניין ההרוגים יוסיף לעלות, בעוד כוחות חילוץ גדולים מחפשים ניצולים בין הריסות מאות מבנים שקרסו ומזהירים: "אלה השעות הקריטיות". מאז הרעידה פקדו את האזור עוד 19 רעשי משנה בעוצמה 4.4 דרגות ומעלה.

מראות ההרס ברחובות קטמנדו, היום (רויטרס)
הרעידה העזה הורגשה סמוך לשעה 11:40 (שעון נפאל) ומוקד הרעש היה באזור המרוחק כ-80 קילומטרים ממזרח לפוקרה. בעקבות רעש האדמה נרשמו מפולות שלגים ברכס האוורסט ולפחות 10 בני אדם נהרגו שם.

במשרד החוץ בירושלים אומרים כי כ-200 ישראלים מוגדרים כעת "מנותקי קשר", אך מדגישים כי הנתון לא מעיד בהכרח כי נשקפת סכנה לחייהם. דובר משרד החוץ עמנואל נחשון הדגיש כי בעקבות הנזק הרב בנפאל, התקשורת באזורים רבים קרסה וכי הדבר מקשה על יצירת קשר עם הישראלים.