ניצולות החטיפה בניגריה משחזרות: "העדפתי למות, רק לא ללכת עם החוטפים"

"אמרתי לחברות שלי שזה טוב יותר למות מללכת עם החוטפים. כשיצאנו מהרכב התחלתי לרוץ, הגעתי לבית בו דלקו האורות וביקשתי להתחבא שם" - כך סיפרה אחת הבנות שהצליחה לברוח מפעילי ארגון הטרור האכזרי שחטף 200 נערות מבית ספר

עדויות מהטרור בניגריה: כמה צעירות שהצליחו להימלט מהחוטפים של ארגון הטרור בוקו חראם מספרות איך באו לקחת אותן בכוח מבית הספר. במקביל, בני משפחותיהן של מאות הבנות שנחטפו יושבים כבר כמעט חודש מול בנייני הממשל בעיר בורנו שבצפון המדינה, שם הם תובעים מהממשלה הניגרית שתפעל לשחרור בנותיהן.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כשהם נכנסו לבית הספר, הם אמרו לנו להתאסף בנקודה אחת ואז הם התחילו לשאול על מיקום הגנרטור", סיפרה אחת הבנות שניצלו מחטיפה. "אמרנו להם שאנחנו לא יודעות איפה הוא נמצא. הם איימו להרוג אותנו אם לא נספר להם. אחר כך הם לקחו חלק מהבנות שיראו להם איפה מחסני האוכל והעבירו אותנו לשער הראשי לשם הגיעו המשאיות שלהם שהעמיסו את המזון".

אחרי המזון, הועמסו גם הבנות. "הם אמרו לנו לטפס למשאיות", שיחזרה הצעירה. "לבנות שהיו בלי נעליים או בלי כיסוי ראש הם אמרו ללכת ולהביא את הפריטים, ובמקביל הציתו אש בבית הספר. המשאיות היו עמוסות מדי, ולאלו שלא נכנסו, הם אמרו ללכת. זמן קצר לאחר מכן, ברחתי בריצה מהר ככל שיכלתי, וכך ניצלתי", היא הוסיפה.  

ההורים שומעים ונחרדים

נערה אחרת כבר עלתה על אחד מכלי הרכב, אבל בדרך חשבה לעצמה שעדיף לה למות מללכת עם החמושים. "הם הביאו שתי מכוניות, אחת גדולה ואחת קטנה, ואמרו לנו לעלות על הרכב הקטן", שיחזרה. "כשהגענו ליער, הם אמרו לנו לצאת מהרכבים. כשיצאנו אמרתי לחברות שלי שזה טוב יותר למות מללכת למקום שלהם והתחלתי לרוץ. הגעתי לבית בו דלקו אורות וביקשתי להתחבא שם. בבוקר החלטתי לחזור הביתה בעזרת איש טוב שלקח אותי לכפר".

ההורים שבנותיהן לא ברחו שומעים את העדויות ונחרדים לגורל ילדיהם. "מה שאנחנו רוצים זה שיחזירו לנו את הילדים", אמרה בבכי אמא מודאגת. "אנחנו שולחים את הילדים לבית הספר כדי שיקבלו ידע והאנשים האלה רימו אותנו ולקחו אותם. אנחנו רוצים שיחזירו אותן, תעזרו לנו. אני לא יודעת אם הן אוכלות, אם הן ישנות על הרצפה, אנחנו לא יודעים כלום".

הממשל בניגריה לא מצליח לאתר ולשחרר את 200 הבנות החטופות, גם חודש אחרי שנחטפו על ידי ארגון הטרור האיסלאמי האכזרי. בימים האחרונים, בעקבות קמפיין ברשתות החברתיות, מפורסמים מרחבי העולם התגייסו למען הבנות. המובילה שבהן היא מישל אובמה שאמרה כי הנשיא והיא רואים בחטופות כבנותיהן שלהן.

גם ראש ממשלת בריטניה קמרון הצטלם עם שלט הקורא לשחרור הבנות. ארה"ב ומדינות נוספות שלחו צוותי מומחים לסיוע בחיפושים אחרי הנעדרות, אך עדיין ללא תוצאות.