אירן: מחסור במזון בגלל הסנקציות

הסנקציות הכלכליות שהטיל המערב על אירן גורמות לנזק כבד לתעשיית המזון - כך עולה מדברי גורמים באירן ובמערב. "במערב לא רוצים להיות מעורבים, כרגע שהם קוראים את המילה 'אירן' בטפסים", הסביר אחד הגורמים את הקשיים במימון והעברת סחורות

אילוסטרציה (רויטרס)

מנזקי החרם הבינלאומי: מקורות באירן דיווחו כי הסנקציות והענישה הכלכלית כנגד המדינה מקשות על רכישת מזון והעברתו לאירן. הגורמים טענו כי מאות אלפי טון של מזון, כגון חיטה וסוכר, תקועים בדרכם למדינה מכיוון שהסנקציות מקשות על קיום עסקאות.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המעצמות לא הטילו על אירן איסור כלשהו לרכוש מזון או ציוד הומניטרי בשל הטכנולוגיה הגרעינית, אך הצעדים שנקטו האיחוד האירופי וארצות הברית כלפי חשבונות אירניים מהוות נטל משמעותי בשנתיים האחרונות. גורמים במערב מעריכים כי הקשיים הכלכליים אפשרו את הדיונים על תכנית הגרעין האירנית.

מספר מקורות העוסקים בסחר בינלאומי דיווחו על עסקאות מזון שהתעכבו או שובשו, כגון ספינות שהובילו מזון ונתקעו כבר לנפי מספר שבועות בדרכן לאירן. במקביל, החלו אזרחים באירן לאגור אוכל לאחר שהמדינה קיצצה את הסבסוד למזון. על פי הדיווחים מהמדינה, האזרחים חוששים שהמחירים יוסיפו לעלות.

"יש קשיים בהעברת התשלומים על עסקאות עם אירן, שסובלת מקשיים במסחר בשל התלות בבנקים בינלאומיים", הסביר אחד המקור. גורם נוסף הסביר כי קיים קושי לסוחרים אירניים להשיג את האשראי הדרוש לביצוע עסקאות, מכיוון ש"בנקים במערב לא רוצים להיות מעורבים, כרגע שהם קוראים את המילה 'אירן' בטפסים" מכיוון שהם חוששים מסנקציות עתידיות.

"אנחנו לא יודעים מה יהיה הפיתרון - עשרות ספינות תקועות מחוץ לנמלים ואנחנו לא יכולים לעשות שום דבר", הוסיף מקור אירני. חלק מהספינות אף שבו על מסלולן והועברו ליעדים אחרים, ובכך הגדילו את הפסדי המדינה מהסנקציות.