באיחור ניכר: העולם מגלה את האסון בניגריה

מלחמות אזרחים באפריקה נעדרות לרוב ממהדורות החדשות בעולם, שנוטה להתעלם מהסבל והעוני שעוברים תושבי האזור הזה של העולם. אבל אירוע אחד בשורה של מעשי טרור בצפון ניגריה, חטיפת 200 נערות בדרכן לבית הספר, עורר את תשומת לבו של המערב למלחמה המתנהלת שם. איך זה קרה ולמי מגיע הקרדיט?

אחרי שנים של מלחמת אזרחים נעלמת מן העין, פרשה אחת עוררה את תשומת לבו של העולם המערבי לנעשה בניגריה, המדינה האפריקנית המאוכלסת ביותר. ספק אם היינו שומעים עליהן ללא הקמפיין שדרכו החלה ברשת: 200 נערות שנחטפו באמצע הלילה בצפון המדינה המשוסעת והפכו לכותרת למרות שאין להן פנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבנות נחטפו דווקא בדרך למימוש מעט החינוך שניתן להן. הן נחטפו ע"י ארגון הטרור הקיצוני בוקו חראם, שמטיל אימה בניגריה בחודשים האחרונים. "חטפנו את הילדות שלכם, ובעזרת אללה נמכור אותן בשוק", אמר אחד מדוברי הארגון, עם פרט החובה לכל טרוריסט לצידו - רובה קלצ'ניקוב סובייטי.

האידאולוגיה של הארגון היא, כמעט כמו תמיד, להיות נגד המערב ודתות אחרות, לאמץ את השריעה - החקיקה האיסלאמית הנוקשה - ולהתנגד לחינוך כלשהו לנשים, כדי לא לשנות את הסדר הקיים לפיו הן צריכות להינשא מוקדם ולהביא ילדים. מאחורי האידאולוגיה עומדת חבורה של לוחמים, בהם ילדים-חיילים שמאיימים למכור את הנערות בשוק, אולי לנישואין או אולי לעבדות, הכל רק כדי שלא יינתן להן ללמוד.

ההתעניינות העולמית: בגלל האשטאג ומישל אובמה

בשנים האחרונות מנסה נשיא ניגריה גוד-לאק ג'ונתן לשפר את הדימוי של המדינה שנתנה את שמה ל'עוקץ הניגרי', למרות הניסיון בשטח יש חידלון נרפה של השלטונות ואפס תוצאות. הגברת הראשונה של ניגריה בכתה בטלוויזיה ואמרה כי הילדות שנחטפו הן כמו בנותיה, אבל רק הלחץ הבינלאומי הוביל את הממשל להתחיל לזוז ולעשות משהו.

כעת כשהנשיא מתעסק בפורום הכלכלי העולמי באבוג'ה הבירה דווקא אז החלו לעסוק בנערות החטופות. "זה יקרה יותר ויותר, כדי לעצור את זה על מוכרחים להשמיע קול", אומרת הנערה מללה יוספזאי הפקיסטנית ששרדה ניסיון התנקשות מהטליבן רק כי דרשה בקול רם חינוך שווה לבנות. לקראת סוף השבוע נראה היה שהניגרים התחילו לחפש בצורה יותר אקטיבית, צרפת ארה"ב ובריטניה שלחו מומחים וסין הציעה לחפש מהאוויר מהלווין.

טיבן של תנועות כמו בוקו חראם מוביל לכך שבלי מודיעין מדויק אין איך לפגוע בהם, ועד שהם עושים אירוע גדול נוטים לזלזל בכוחם. רק השבוע הם השתלטו על כפר נוסף בצפון ניגריה ורצחו 300 בני אדם. אפריקה רחוקה ועורכי החדשות לא התעניינו כלל בסיפור. את ההתעניינות הפתאומית הובילה מישל אובמה, הנערה מללה והאשתאג מנצח בטוויטר: "השיבו חזרה את הבנות שלנו", כעת ממתין העולם כולו בתקווה שכך גם יקרה.