"מרגל ישראלי ניסה לפרוץ לחדר סגן הנשיא"

"הניוזוויק" מציג שוב דיווחים על ריגול ישראלי לכאורה אחרי בכירים בארה"ב במה שנראה כתסריט שנלקח מסרט הוליוודי. לפי הדיווח, סוכן ישראלי ניסה לחדור דרך תעלת האוורור לחדר המלון של סגן נשיא ארה"ב לשעבר אל גור. סוכן השירות החשאי הבריח אותו ברגע האחרון

שוב טענות לריגול. שגרירות ארה"ב, ארכיון (AP)

למרות ההכחשות הישראליות, המגזין האמריקני "ניוזוויק" ממשיך לפרסם עוד עדויות על ריגול ישראלי לכאורה שנדמה שנלקחו מתוך סרט הוליוודי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכתבה שהתפרסמה בסוף השבוע, טוען בכיר לשעבר במודיעין האמריקני כי לפני 16 שנה בזמן שמי שהיה אז סגן נשיא ארה"ב, אל גור, הגיע לביקור בישראל, חיכה לו מרגל בתעלת האוויר במלון.

לדבריו, המרגל נהנה מרגע לבד בחדר האמבטיה של גור לפני שסוכן של השירות החשאי שמע רעש של שפשוף מתכת. "אנשי השירות החשאי בדקו את חדרו של גור, וכולם עזבו מלבד סוכן אחד שהחליט לקחת את הזמן", תיאר אותו גורם.

"הסוכן השתעל, המרגל חזר פנימה"

"החדר היה שקט כשלפתע נשמע הרעש מפתח האוורור", המשיך וסיפר, "לפתע הבחין הסוכן כי מה שסוגר את פתח האוורור מוזז מבפנים ובחור עולה מתוך התעלה אל החדר". הסוכן, לדבריו, לא מיהר לשים את ידו על ההדק במקום הוא השתעל ואותו אדם נכנס חזרה אל תוך תעלת האוורור.

מרגל נכנס לחדרו? אל גור, ארכיון (רויטרס)

בעיתון טוענים כי התקרית היא סוג של מטאפורה למה שמתרחש מאחורי הקלעים ביחסים בין ארה"ב לישראל, "ידידים-אויבים", אפילו בזמנים הכי טובים.

ביום רביעי האחרון דובר השגרירות הישראלית בארה"ב, אהרון שגיא, טען כי ההאשמות שפורסמו עוד קודם לכן בעיתון האמריקני "ניוזוויק" על ריגול תעשייתי מצד ישראל הן "טענות שווא". למרות שבתחילה סירב להגיב לכתבה, הצהיר שגיא כי "ישראל לא מנהלת מבצעי ריגול בארצות הברית, נקודה".

"אנחנו מגנים את הטלת האשמות השווא השערורייתיות האלה נגד ישראל", אמר שגיא. עוד הדגיש הדובר כי ישראל "מעוניינת בכניסה לתכנית שמעניקה הקלות בקבלת ויזה, ופועלת במרץ כדי לעמוד בתנאים". בהמשך הוסיף כי סגן שר החוץ, זאב אלקין, צפוי לעמוד בראש משלחת ישראלית שתגיע לארה"ב על מנת לדון בנושא.

גורמים בקהילת המודיעין צוטטו ביום שלישי במגזין כטוענים ש "הידידים" בישראל הרחיקו לכת עם הריגול בשטח ארצות הברית. על פי הדיווח אז, בתדרוכים מסווגים שעסקו במתן ויזה (אשרת כניסה) לארה"ב לאזרחי ישראל, הגדירו הבכירים את מאמצי ישראל "לגנוב" סודות אמריקניים תחת המסווה של משלחות סחר ומשלחות ביטחוניות "חצו את כל הקווים האדומים".