התלמידים נשאלו: האם השואה באמת קרתה?

תלמידי כיתה ח' בבית ספר בקליפורניה התבקשו לכתוב חיבור על השאלה: האם השואה נוצרה כמכשיר להשגת רווח פוליטי או שאולי לא התרחשה כלל? המטלה חוללה סערה ובבית הספר מיהרו להתנצל: המטרה הייתה לעודד חשיבה ביקורתית, אבל ההנחיה הייתה לא ראויה

החיבור שחולל סערה. אילוסטרציה (חדשות 2)

במסגרת מטלת כתיבה ביקורתית שאלו מורים בבית הספר "ריאלטו" בקליפורניה את התלמידים האם: השואה נוצרה כמכשיר להשגת רווח פוליטי או שלא התרחשה כלל? השאלה המקוממת הזו חוללה סערה שהסתיימה בהתנצלות של בית הספר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי דיווח ב"לוס אנג'לס טיימס", המטלה פותחה על ידי קבוצה של מורים בבית הספר והמחלקה האזורית לשירותי חינוך. בעבודה, שהתפרסה על פני 18 עמודים, התבקשו התלמידים לחפש ולכתוב חיבור מנומק האם השואה באמת קרתה או שהייתה "בעיקר מכשיר פוליטי שנוצר כדי להשפיע על הרגש הציבורי ולייצר רווחים".

פרסומם של הדברים עורר סערה וביקורת חריפה מצידם של ארגונים ובהם הליגה נגד השמצה ומרכז שמעון ויזנטל, שכינו אותה "מגוחכת".

"רצינו לעורר חשיבה ביקורתית"

במחוז שבו נמצא בית הספר מיהרו להתגונן ודוברת מטעם המחוז הסבירה כי המטלה נועדה במקורה לספק יסודות מרכזיים לחשיבה ביקורתית, אך היא הוסרה במהרה ויערכו בה שינויים. "זהו כתם שחור בהיסטוריה של המחוז", הדגישה הדוברת.

בפגישת חירום שכונסה בבית הספר התנצלו נציגי המוסד החינוכי האמריקני, על מה שהם כינו "ניסיון הטעייה" שנועד ליצור פרובוקציה שתגרום לתלמידים לחשוב באופן ביקורתי. במהלך הפגישה נרשמה נוכחות משטרתית כבדה, אחרי שחברי הנהלה וצוות בית הספר דיווחו על איומים על חייהם.

"אני מתנצל מעומק ליבי, אני מצטער על כך שכל זה קרה", אמר נציג בית הספר מוחמד איסלם והדגיש כי הוא לוקח אחריות מלאה על התקרית. יו"ר הדירקטוריון ג'ון גילברט אמר כי הפרויקט הפך ל"מטלה איומה ולא ראויה" בגלל חוסר של בדיקות פנימיות.