בנאט"ו מאיימים על רוסיה: "ייתכן ונציב חיילים במזרח אירופה"

האם שוב יוצבו כוחות צבא של נאט"ו מול כוחות צבאיים רוסים? המפקד הצבאי של ברית נאט"ו אומר כי ייתכן ויוצבו כוחות צבא באופן קבוע בכמה ממדינות מזרח אירופה, בתגובה להתפתחויות האחרונות באוקראינה. "צריך להסתכל על מיקום הכוחות שלנו, ולבדוק שהם יוכלו לתת מענה למצב החדש שנוצר", אמר בקנדה

כוחות צבא באוקראינה, השבוע (רויטרס)

המלחמה הקרה חוזרת? מפקד הכוח הצבאי של נאט"ו הגנרל פיליפ ברידלאב אומר כי הפעולות של רוסיה באוקראינה גרמו ליצירת "מצב חדש" באירופה, מצב שייתכן ויביא להצבת כוחות צבא של הברית במזרח אירופה באופן קבוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסיבת עיתונאים באוטווה בירת קנדה אמר ברידלאב "אנו צריכים להסתכל על צורת הפעולה שלנו באירופה היום, ולהעלות את השאלה האם צורת הפעולה היום היא נכונה. אנו צריכים להסתכל על היכולת שלנו לתת מענה, על המוכנות שלנו ועל מיקום הכוחות כך שיהיו מוכנים לתת מענה למצב החדש שנוצר בחצי האי קרים ולאורך הגבול המזרחי של אוקראינה".

כשנשאל האם הוא מתכנן להציב כוחות צבא במזרח אירופה, אמר ברידלאב "אני חושב שזה משהו שעלינו לשקול, ואנו נשאיר את זה לשיקול המנהיגים של המדינות שמרכיבות את הברית". הדברים נאמרו לאחר שרוסיה הציבה כוחות צבא גדולים לאורך הגבול המזרחי של אוקראינה, במקביל לפעילות של בדלנים רוסים בתוך אוקראינה עצמה, כשהממשל בקייב מאשים את מוסקבה בתמיכה צבאית ולוגיסטית בפעולות הבדלנים.

נאט"ו: הברית הצבאית החזקה בעולם

נאט"ו, הברית הצבאית הצפון אטלנטית, היא ארגון להגנה ביטחונית אותו מובילה ארה"ב, וחברות בו מדינות מערב אירופה לצד טורקיה, פולין וצ'כיה. נאט"ו הובילה בעבר את שחרור כווית מידי סדאם חוסיין במלחמת המפרץ (הראשונה), והיא נחשבת לאיגוד הכוח הצבאי הגדול בעולם.

במקביל, שפיכות הדמים באוקראינה נמשכת: שר הפנים האוקראיני הודיע בתחילת השבוע כי יותר מ-30 בדלנים פרו-רוסים נהרגו בלחימה בסמוך לעיר סלביאנסק במזרח המדינה.

"אנחנו מעריכים שהטרוריסטים איבדו יותר מ-30 אנשים", עדכן שר הפנים בעמוד הפייסבוק. אתמול התחדשה הלחימה באזור סלביאנסק, לאחר שמורדים פרו-רוסים תקפו כוחות אוקראיניים במארב. על פי הדיווח, ארבעה אנשי ביטחון אוקראינים נהרגו ו-20 נפצעו, וארבעה מורדים מתו בתקרית.