פיצוץ מסתורי באירן: אדם אחד נפצע

שריפה פרצה באזור התעשייה בעיר קזווין בצפון אירן. בתחילה דווח כי מדובר בפיצוץ עז ממנו נפגעו רבים, אך לאחר מכן דווח על פצוע אחד בלבד. בעבר נטען כי בעיר קיים מתקן גרעין לא רשמי ולא מדווח שבו מאוחסנים מאגרי אורניום

פיצוץ מסתורי באירן, ארכיון (רויטרס)

לאחר חודשים אחדים של שקט יחסי במדינה, פיצוץ מסתורי הרעיד היום (ג') את צפון אירן - כך על פי דיווחים בסוכנות הידיעות המקומית פארס. לאחר מכן נטען כי מדובר בשריפה בלבד באזור התעשייה בקזווין, כ-130 קילומטרים מערבית לטהרן, ממנה נפצע אדם אחד בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורם אירני בכיר דיווח בתחילה כי במקום "נפגעים רבים" בשל הפיצוץ העז, שייתכן כי היה מכוון, אך לאחר בדיקה דיווחו הרשויות על פצוע אחד בלבד מכוחות ההצלה. השריפה פרצה במפעל שמן ועץ בעיר התעשייתית, וראש העיר של קזווין, מסעוד נוסרתי, הכחיש את הדיווחים הקודמים על פיצוץ באתר, וטען כי מדובר בשריפה בלבד, שהכבאים הצליחו להשתלט עליה.

ראש העיר הכחיש את הדיווח בסוכנות הידיעות האירנית FARS לפיו כ-50 בני אדם נפצעו, והבהיר כי הפרטים "אינם מדויקים". ראש סוכנות החירום האזורית, חביבאללה בטאווי, הוסיף כי איש לא היה בתוך המתקן כשהשריפה החלה, ולכן נפצע רק אדם אחד מכוחות ההצלה. 

בעבר נטען כי בעיר קיים מתקן גרעין לא רשמי ולא מדווח שבו מאוחסנים מאגרי אורניום. לטענות הללו לא התקבל מעולם אישור רשמי, ולא ברור אם יש קשר בין המתקן לבין האירועים. בשנים האחרונות התרחשו באירן מספר פיצוצים מסתוריים, רובם כוונו נגד מטרות הקשורות בתכנית הגרעין האירנית. במספר מקרים נהרגו מדעני גרעין מובילים, דבר שהביא לדיווחים בכלי התקשורת הזרים על מעורבותה של ישראל בתכנונם.