אורוגוואי חוגגת את החופש לעשן: אלפים צעדו בעקבות ביטול החוק האוסר שימוש במריחואנה

בירת אורוגוואי חוגגת את שינוי החוק שמאפשר למעשני המריחואנה לקנות 20 סיגריות (ג'וינטים) בשבוע. החוק המהפכני ייכנס לתוקפו רק ביום שלישי, אך על פי התמונות המגיעות מהבירה מונטבידאו, באורוגוואי לא מחכים לאישור הרשמי

לראשונה מאז בוטלו החוקים האוסרים על עישון קנאביס באורוגוואי, התקיימה בבירה מונטבידאו צעדת המריחואנה השנתית, הקוראת ללגילזציה של השימוש בסם. הצעדה המסורתית נערכת מדי שנה מאז 1999, אך הפעם המשתתפים עשו זאת ב"ראש שקט", לאחר שהוסר החשש מהשוטרים שעלולים לאסור אותם. השנה אורוגוואי ביטלה את החוקים שמגבילים את המעשנים ואישרה לצרכנים לעשן 20 סיגריות של מריחואנה בשבוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכנס שהתקיים במונטבידאו, מלבד הרבה מאוד עשן סמיך, הופרחו גם קריאות לכל מדינות אמריקה הלטינית ללכת בעקבות אורגוואי ולבטל את החקיקה נגד השימוש בקנאביס. שינוי חקיקה, לדברי מארגני הצעדה, יבלום את הפשיעה סביב הסחר בצמח הסם, יקדם פיקוח על המוצר ואפילו יעלה את הכנסות המדינה בעקבות  מיסוי על המכירות. החוק ייכנס רשמית לתוקפו רק בעוד יומיים, אבל כבר עכשיו נהנים האזרחים מעישון הסם - ללא חשש.

בבירות אחרות בדרום אמריקה, שלא כמו החקיקה שקידם נשיא אורוגוואי, חוזה מוייקה - הקנביס עדיין מחוץ לחוק. בבירת מקסיקו, מקסיקו סיטי, יצאו כמה מאות אזרחים במחאה על איסור השימוש במריחואנה וקראו לשינוי החקיקה. יש לציין כי מאז 2009, מקסיקו העבירה חוק שמאשר להחזיק עד חמישה גרם של מריחואנה - לשימוש עצמי. עם זאת, הסחר במריחואנה במקסיקו - עדיין לא חוקי. צעדות דומות לזו שנערכה במקסיקו סיטי, נערכו גם בניו יורק, בטורנטו ואפילו בג'קרטה שבאינדונזיה.

אתמול הפגינו עשרות אלפי בניא אדם ברחובות בואנוס איירס וקראו ללגליזציה של גידול והחזקת סמים. המפגינים לבשו חולצות עם סמל המריחואנה, הרכיבו משקפי שמש בצורת עלה קנאביס ורבים מהם אף עישנו את הצמח הלא חוקי. אחד מחברי הקונגרס בארגנטינה, התומך במאבק, טען שחשוב להתקדם עם הנושא הזה ולהפסיק את הפללת המשתמשים במריחואנה.