אוקראינה: "העימותים - מלחמה של ממש"

אחרי שאמש עלה מניין ההרוגים בקרבות בין צבא אוקראינה לבדלנים הפרו-רוסים ליותר מ-40 בני אדם, הכריזה ממשלת אוקראינה כי לא מדובר במבצע קצר אלא במלחמה. שר הפנים האוקראיני הצהיר: "השתלטנו על מטה שירותי הביטחון בקרמטורסק"

המשבר באוקראינה הפך ביממה האחרונה למרחץ דמים של ממש: יותר מ-40 בני אדם נהרגו כשמפגינים אוקראינים-לאומנים הציתו בניין בעיר אודסה שבו שהו אוקראינים פרו-רוסים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקביל למהומות האלה, צבא אוקראינה יצא למבצע להשבת השליטה במזרח המדינה, והישג אחד כבר יש: המשקיפים הבינלאומיים שנפלו בשבי הבדלנים - שוחררו. "ישנם חילופי אש ועימותים סביב העיר", ציין שר הפנים האוקראיני בהצהרה שמסר לכלי התקשורת. "הלוחמה במזרח אוקראינה אינה רק עימות קצר שיימשך מספר ימים - מדובר במלחמה של ממש".

בעקבות הלחימה, שוחח שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, עם מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, וקרא לו להפעיל לחץ על קייב במטרה לעצור באופן מיידי את המבצע הצבאי בו פתחה אוקראינה במזרח המדינה. בנוסף, קרא לברוב להתערבות מוגברת של הפקחים האירופים האזור.

מוקדם יותר פרסם הקרמלין במוסקבה הודעה ולפיה "מוסקבה איבדה את השליטה על הבדלנים הפרו-רוסיים באוקראינה". מספר שעות לפני כן שוחחרו שבעת הפקחים של ארגון האו-אס-סי-אי, שהוחזקו על ידי כוחות פרו רוסים.

"מדובר במלחמה של ממש" (רויטרס)

מוסקבה: "מדינות המערב נושאות באחריות"

"מכאן ואילך איבדנו למעשה את השפעתנו על האנשים האלה", אמר דמיטרי פסקוב, דוברו של פוטין. "יהיה בלתי אפשרי לשכנע אותם להניח את הנשק כשנשקף איום ישיר לחייהם". לדבריו, הדיבור על בחירות באוקראינה בעת הזאת הוא "אבסורדי, בלשון המעטה".

מוסקבה: המערב נושא באחריות (רויטרס)

"קייב ומדינות החסות במערב מעוררות שפיכות דמים ונושאות באחריות הישירה לאלימות", הוסיף פסקוב, שאף נשאל כיצד צפויה רוסיה להגיב להידרדרות במשבר ואמר: "אינני יכול לענות, זהו מצב חדש לחלוטין עבורנו".