רוסיה: איבדנו שליטה על הבדלנים באוקראינה

הקרמלין מאשים את המערב באחריות לשפיכות הדמים במזרח אוקראינה, לאחר שיותר מ-40 בני אדם נהרגו אמש בעיר הנמל אודסה. בתוך כך נמשכת הלחימה במדינה ולפחות 10 בני אדם נהרגו בעימותים בעיר קרמטורסק

"איבדנו שליטה על הבדלנים". פוטין (AP)

המשבר במזרח אוקראינה מסלים: נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הודיע בצהריים (שבת) כי הקרמלין איבד את השפעתו על הבדלנים הפרו רוסים, וזאת לאחר שהמהומות במזרח המדינה גבו אתמול את חייהם של כ-50 בני אדם. במוסקבה הוסיפו והאשימו את המערב באחריות לאלימות במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מכאן ואילך איבדנו למעשה את השפעתנו על האנשים האלה", אמר דמיטרי פסקוב, דוברו של פוטין. "יהיה בלתי אפשרי לשכנע אותם להניח את הנשק כשנשקף איום ישיר לחייהם". לדבריו, הדיבור על בחירות באוקראינה בעת הזאת הוא "אבסורדי, בלשון המעטה".

"קייב ומדינות החסות במערב מעוררות שפיכות דמים ונושאות באחריות הישירה לאלימות", הוסיף פסקוב, שאף נשאל כיצד צפויה רוסיה להגיב להידרדרות במשבר ואמר: "אינני יכול לענות, זהו מצב חדש לחלוטין עבורנו".

חיילים אוקראינים במזרח המדינה (AP)

"אנחנו לא עוצרים"

בעיר הנמל אודסה עלה ל-42 מניין ההרוגים בהצתת בניין מסחרי. בעקבות התקרית הקשה קרא הבוקר מפקד המשטרה המקומית לתושבים לשמור על השקט ולהישאר בבתיהם. במקביל הכריזה אוקראינה על המשך המבצע הצבאי נגד הבדלנים בעיר קרמטורסק.

אוקראינה פתחה במבצע צבאי (רויטרס)

שר הפנים של אוקראינה, ארסן אבאקוב, אמר היום כי צבא אוקראינה השתלט על מגדל הטלוויזיה בעיר, בסמוך למעוז הבדלנים. "אנחנו לא עוצרים", כתב השר בעמוד הפייסבוק שלו. ראש עיריית קרמטורסק אמר לכלי תקשורת ברוסיה כי מאז שעות הבוקר נורו למוות יותר מעשרה אזרחים על ידי פעילי ימין קיצוני.

בתוך כך הודיעו היום הבדלנים במזרח אוקראינה על שחרור 12 משקיפים של האיחוד האירופי שנלקחו כבני ערובה. "כפי שהבטחתי, אתמול חגגנו את יום הולדתי ולאחר מכן הם עזבו", אמר אחד ממנהיגי הבדלנים, ויצ'סלאב פונומריוב. הוא הדגיש כי המשקיפים שוחררו ללא תנאים וכי התייחס אליהם כאל אורחיו.

עשרות הרוגים באודסה

השריפה הקטלנית באודסה (AP)

שיא המהומות אתמול נרשם בעיר אודסה, שם נהרגו לפחות 42 בני אדם בשריפה שפרצה בבניין מסחרי בעיר. השריפה נגרמה כתוצאה מהצתה של מתפרעים במקום, שהשליכו בקבוקי תבערה לעבר המבנה - בו התבצרו מפגינים רבים.

משטרת אודסה מסרה כי רבים מההרוגים נחנקו מהעשן השחור והסמיך שהיתמר בתוך הבניין ומחוצה לו, ואחרים מתו לאחר שלא נותרה להם כל ברירה - אלא לזנק החוצה מהחלונות. בארצות הברית מיהרו לגנות את האלימות וכינו אותה "חסרת הצדקה".