הקהילה היהודית בלוס אנג'לס מתנערת מבעל הקבוצה הגזעני

בקהילה היהודית, שנהנתה בשנים האחרונות מתרומות רבות של המיליארדר היהודי ובעלי הקליפרס דונלד סטרלינג, מתנערים מהאיש שסייע בפרוייקטים של חינוך על השואה. "לא נקבל ממנו עוד תרומות בעתיד, הוא לא חלק מהקהילה היהודית", אמרו גורמים בארגונים יהודים בקליפורניה

הושעה מפעילות הליגה. סטרלינג (רויטרס)

ארגונים יהודים רבים בארצות הברית גינו את דבריו של דונלד סטרלינג, בעל קבוצת ה"לוס אנג'לס קליפרס" שהושעה אמש מכל פעילות בליגת הכדורסל האמריקנית ה- NBA בעקבות ההערות הגזעניות שהשמיע. רבים מהארגונים שהתנערו מדבריו עומדים עכשיו בפני החלטה משמעותית, מכיוון שבמהלך השנים קיבלו תרומות מכובדות של מאות אלפי דולרים מסטרלינג היהודי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי התקשורת היהודית בארצות הברית, בין השנים 2010 ו-2012 העבירה הקרן על שם דונלד סטרלינג כספים לארגונים יהודים, בהם The Jewish Federation of Greater Los Angeles, Jewish Vocational Service of Los Angeles ומוזיאון הסובלנות בעיר.

הרב מרווין האייר, אחד ממייסדי מרכז שמעון ויזנטל ומוזיאון הסובלנות, אמר שהוא תומך בהחלטת מנהל הליגה אדם סילבר להשעות את סטרלינג ולהורות לו למכור את הקבוצה. המוזיאון קיבל בעבר תרומות בסכום 10,000 דולר. "אין מקום באמריקה לכזו גזענות", אמר האייר. "אנחנו מאמינים שהמהלך שיחסום אותו לכל החיים הוא מהלך נכון, לא נקבל בעתיד תרומות מדונלד סטרלינג".

האייר טען כי "מיליוני אנשים נפגעיים מהאמירות האלה, וההשעייה נדרשת כשמישהו משמיע דעות אנטישמיות או גזעניות".

עומד במוקד המחלוקת. מג'יק ג'ונסון (רויטרס)

"הוא לא חלק מהקהילה היהודית"

נשיא הקהילה היהודית בעיר ג'יי סנדרסון, שקיבל תרומה של 10,000 דולר מסטרלינג ב-2012, הבהיר בריאיון שגם הוא לא יקבל יותר תרומות מהמיליונר. "דונלד סטרלינג הוא לא חלק מהקהילה היהודית", הכריז. "הוא בחר להעניק מתנות קטנות למספר גדול של ארגונים, אנו נסערים ונדהמים מההערות שהשמיע. אנחנו מגנים אותו ואנו לא מתכוונים לקבל את המתנות האלה בעתיד".

ב25 באפריל פורסמו הקלטות של המיליארדר, שגדל בשם דונלד טוקוביץ, שבהן אמר לחברתו שלא תביא שחורים למשחקי הכדורסל, ובהם כוכב העבר מג'יק ג'ונסון. בהקלטה הצדיק סטרלינג את דעותיו מעוררות המחלוקת, וטען כי בישראל שחורים, כביכול, "מקבלים יחס של כלבים".

"אנו מזועזעים והמומים מהאמירות הגזעניות האלה, במיוחד כי הן מגיעות מפיו של סטרלינג שתמך בכל כך הרבה ארגונים ללא מטרת רווח ומבין את התוצאות ההרסניות של הפלייה ואנטישמיות", אמרה ויויאן סיגל מראשי הקהילה היהודית בלוס אנג'לס.

גם מוזיאון השואה של לוס אנג'לס קיבל תרומות עבור פרויקטים רבים, בהם חינוך בנושא השואה. במוזיאון אמרו שהם יעד ראוי לתרומות של האיש, מפני שזה אחד המקומות שנלחם בדעות ואמירות כמו אלו שהשמיע. בשלוש השנים האחרונות הקרן של סטרלינג העבירה על פי הרשומות תרומות בסך עשרת אלפים דולרים כל אחת למגוון גופים יהודים בלוס אנג'לס: בית תשובה, ארגון בשם Los Angeles Jewish Home, מוזיאון הסובלנות, ויסטה דל מאר, בית אבות יהודי בלוס אנג'לס ועוד.