אובמה במסר לעם היהודי: "נילחם באנטישמיות בכל מקום"

נשיא ארה"ב הוציא הודעה מיוחדת שבה הדגיש את מחויבות ארה"ב למשימת זיכרון השואה והפשעים שביצעו הנאצים. "נתנגד לאנטישמיות בכל מקום שבו היא מכה שורשים", כתב אובמה. "אנו חייבים להפיץ את המסר לעולם – לעולם לא שוב"

"לעולם לא עוד". נשיא ארה"ב אובמה (חדשות 2)

מבכים את הקורבנות ומרכינים ראש - גם בבית הלבן: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, המבקר במזרח הרחוק, פרסם היום (ב') הודעה מיוחדת לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה, בה קרא לעולם לזכור ולא לשכוח ולפעול בכל הכוח כנגד האנטישמיות והשנאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ביום השואה הזה, אני מצטרף לאנשים מכל האמונות ברחבי ארצות הברית, במדינת ישראל וסביב העולם לזכור את ששת מיליון היהודים - אנשים חפים מפשע, נשים וילדים שנרצחו בלי דעת במהלך השואה", כתב אובמה.

הנשיא האמריקני פנה בדבריו גם לניצולי השואה: "גם כשאנו מתאבלים על אלו שנלקחו מאיתנו, היום הזה מספק לנו הזדמנות לכבד את אלו שיצאו מהחושך של השואה לבנות את חייהם בקהילות סביב העולם. כבוד הוא לי לקבל את ההזדמנות לפנות לניצולי השואה, יחד עם אלו שעבדו כה קשה כדי לשמר את העדויות שלהם ולשתף בסיפוריהם".

בהמשך הדגיש הנשיא את מחויבותו העמוקה להנצחת זכר הנספים ולמניעת הישנות אירועים שכאלה בעתיד. "כשאדבר במרכז השואה בשבוע הבא, ביום השואה הזה, אני מתחייב מחדש למשימת הזיכרון. יש להתנגד לאנטישמיות בכל מקום בו היא מצמיחה שורשים. יחד אנו חייבים להפיץ את המסר לעולם - לעולם לא עוד".

מצעד החיים באושוויץ: "חשים גאווה לצד זעזוע"

מוקדם יותר, כמדי שנה ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, יצא לדרכו מצעד החיים ממחנה ההשמדה אושוויץ לבירקנאו בפולין. השנה המצעד נערך בסימן 70 שנה להשמדת יהדות הונגריה, כשבמאי 1944 פלשו הגרמנים להונגריה בעלת בריתם, ובפיקודו של אדולף אייכמן שלחו להשמדה 437,000 יהודים תוך 52 יום בלבד, שרובם המוחלט נרצח בתוך שעות מהגעתם לאושוויץ.

משלחת השוטרים לאושוויץ, היום (משטרת ישראל)

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו, בליווי 185 שוטרים ושוטרות ומפכ"ל המשטרה הפולנית, נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס ואלפי בני נוער צעדו במקום בו הושמדו מאות אלפי יהודים, כשהם נושאים את דגלי ישראל. האלפים עשו את דרכם למחנה בירקנאו, שם ייערך הטקס המרכזי ליום הזיכרון לשואה על אדמת פולין.

מצעד החיים מאושוויץ לבירקנאו (רויטרס)

"אנו צועדים אל תוך התופת הנאצית. עם תחושת הכאב והזעזוע שתחלחל בכולנו, נחוש גם גאווה וכבוד אמיתי להיות חלק מהמשטרה במדינה היהודית, המגנה בחירוף נפש על הביטחון, על ערכי הדמוקרטיה ועל עקרונות השוויון והצדק כלפי כלל אזרחיה", אמר המפכ"ל דנינו למשלחת השוטרים לפולין. "נצעד במקום שנועד להשמדת בני העם היהודי כשאנו זקופי קומה, במדי משטרת ישראל, ונשבע – לא עוד".

מחנה אושוויץ, מתחם ענק בדרום פולין ששמו נגזר מהעיירה הסמוכה אושוונצ'ים, היה מחנה ההשמדה הגדול ביותר שהקימו הגרמנים במהלך המלחמה. החל מאמצע 1943, הוא היה מתחם ההשמדה העיקרי ליהודי אירופה. המחנה שוחרר על ידי הצבא האדום הסובייטי בינואר 1945, ביום שנקבע כיום הזיכרון הבינלאומי לשואה.