אוקראינה: ראש עיר יהודי נורה בגב ונאבק על חייו

גנאדי קרנב קרנס, שעומד בראש אחת הערים הגדולות באוקראינה, נורה בידי אלמוני כשחזר מטבילה באגם. לא ברור מי ניסה לחסלו וחלק מכלי התקשורת המקומיים מפנים אצבע מאשימה לעבר מוסקבה. קרנס בן ה-54 היה בעבר אחד מהתומכים הנחושים של משטר ינוקוביץ' הפרו-רוסי

נחשב פרו-רוסי, ראש העיר קרנס (AP)

המתיחות במזרח אוקראינה נמשכת ואיתה גם מקרי האלימות: ראש העיר חרקוב, אחת הערים הגדולות במדינה, נורה בגבו ונפצע קשה מאוד, כשחזר מטבילה באגם סמוך. על פי הדיווחים מאוקראינה, אלמוני חמוש בנשק ירה בגנאדי קרנב קרנס, ראש העיר ממוצא יהודי שמזוהה כפרו-רוסי. קרנס נאבק עכשיו על חייו בבית החולים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הרופאים מנסים להצילו", אמרה דוברת המשרד שלו טטיאנה גרוזינסקיה, שטענה כי לא ברור מי עומד מאחורי ניסיון החיסול הזה. קרנס הוא דמות בולטת מאוד בפוליטיקה האוקראינית ונחשב אחד התומכים הנלהבים ביותר של ממשל וויקטור ינוקוביץ' הפרו-רוסי עד נפילתו.

במהלך החודשים האחרונים הוא התבטא לעיתים נגד ההפיכה בקייב, אבל כשזו הושלמה הוא אמר שעירו דווקא צריכה להישאר חלק מאוקראינה ואפילו טען שהיה בעצמו קורבן של שלטון ינוקוביץ'.

חלק מהעיתונאים באוקראינה טוענים שמי שעומד מאחורי ההוראה לפגוע בו הם גורמים ממוסקבה. עיתונים אחרים דווקא מבליטים את דעותיו הישנות ואת הקשרים שלו לממשל הישן הפרו-רוסי. על פי התקשורת האוקראינית, קרנס - שנכנס לתפקידו כראש עיר ב-2010 - קיבל פעמים רבות איומים על חייו מגורמים רבים: פוליטיים, חברתיים ואפילו מגורמים בעולם התחתון.

בתוך כך התייחס היום נשיא ארצות הברית ברק אובמה להתפתחויות באוקראינה ואמר במהלך ביקור בפיליפינים שוושינגטון מתכוונת להטיל עוד סנקציות כלכליות נגד אישים וחברות רוסיות בעקבות המשבר. בין האישים שנגדם יכוונו הסנקציות גם מקורבים לנשיא הרוסי פוטין. "המטרה היא לא לרדוף אחרי פוטין אישית", אמר אובמה. "המטרה היא לשנות את חישוביו כדי שיבין כיצד הפעולות הנוכחיות שלו באוקראינה יכולות להשפיע על הכלכלה הרוסית בעתיד".