באמצע חופשה ברומניה - מחקו כתובות אנטישמיות

חרף התגברות הגילויים האנטישמיים במדינות אירופה, יש מי שמסרבים להשלים עם ההסתה הגוברת נגד יהודים: שני ישראלים שהזדעזעו למראה כתובות גרפיטי של צלבי קרס ברחובות בוקרשט, לא היססו ופתחו במבצע לילי למחיקת הסמלים הגזעניים - בערב יום השואה. "למרות הגאווה ישנה גם אכזבה מכך שלאיש לא איכפת"

שני ישראלים הנמצאים בחופשה ברומניה הבחינו אמש - ערב יום השואה - בכתובות גרפיטי אנטישמיות שרוססו ברחובות בוקרשט. השניים החליטו שלא לעמוד מנגד והעבירו את הלילה האחרון לחופשתם במחיקתן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שני הישראלים הגיעו לבירת רומניה לפני מספר ימים, והשתכנו באחד המלונות הסמוכים לכיכר אוניברסיטאט שבמרכז העיר. כשפתחו את חלון חדרם, נגלתה לעיניהם כתובת נאצה אנטישמית שהתנוססה על אחת החומות ברחוב. "מישהו צייר שם צלב קרס ענקי, זה היה פשוט הזוי", סיפר אחד מהם לחדשות 2. "ירדנו אל הרחוב כדי לראות אותו מקרוב. אפילו פנינו לכמה אנשים שיצאו ממכולת קרובה ושאלנו אותם כמה זמן זה פה. הם הסבירו שכבר הרבה זמן והבהירו שהם לא קשורים לזה".

מבצע לילי בבוקרשט (חדשות 2)

ככל שנמשכה שהותם במלון, כך הפכה הכתובת בעיניהם לבלתי נסבלת. מראה עוברי האורח החולפים על פני צלב הקרס ללא כל התרגשות גרמה להם לבסוף לעשות מעשה. "בערב יום השואה התחושה כבר הפכה לקשה מדי", תיאר אחד מהם. "החלטנו שאנחנו מוכרחים להסיר את הכתובת, אבל מצד שני גם לא רצינו לעורר מהומה. בינתיים קנינו תרסיס שמסיר צבע וחיכינו שיחשיך. בסביבות השעה 2 בלילה התגנבו לרחוב והתחלנו למחוק את הכתובת הזו".

לא יכלו לשאת את ההשפלה (חדשות 2)

במהלך כל אותו הלילה, מחקו השניים עשרות כתובות אנטישמיות נוספות שאיתרו בקרבת המלון. "היו לנו חששות, אבל הרגשנו שזה הדבר הנכון לעשות", הסבירו. "יהודים חיו פה. ממש לא רחוק משם נמצא בית הכנסת הגדול של קהילת יהודי בוקרשט והמוזיאון היהודי, ולא יכולנו לחיות עם זה שביום השואה דבר כזה יכול להתרחש. זה המעט שיכולנו לעשות, ולצד הגאווה שהתמלאנו בה עדיין התקשינו להבין איך דברים כאלה יכולים עדיין לקרות באירופה מבלי שאיש יעשה משהו".