ממג'יק ועד אובמה: אמריקה נגד בעל הקבוצה הגזען

הקלטות שבהן נשמע דונלד סטרלינג, בעלי קבוצת הלוס אנג'לס קליפרס, נוזף בבת זוגו לשעבר בעקבות תמונה שהעלתה לרשת עם מג'יק ג'ונסון גורמות לסערה בליגת ה-NBA ובארה"ב כולה. הנשיא אובמה הגדיר את ההתבטאויות "גזעניות ופוגעניות", ולברון ג'יימס, הנחשב לשחקן הטוב בעולם, אמר: "לאנשים כמוהו אין מקום בליגה שלנו"

בעלים על המוקד, סטרלינג (רויטרס)

סערה גזענית מסעירה את ליגת הכדורסל הטובה בעולם וגולשת עד למסדרונות הבית הלבן. בסוף השבוע האחרון פורסמה הקלטה של שיחת טלפון שבה נשמע לכאורה דונלד סטרלינג, הבעלים של קבוצת הלוס אנג'לס קליפרס מליגת ה-NBA כשהוא נוזף בבת זוגו הצעירה על כך שהעזה להצטלם עם אדם שחור ולהעלות את התמונה לרשת. הדברים זכו לתהודה יוצאת דופן בעוצמתה, כשאתלטים, סלבריטאים ואפילו הנשיא אובמה עצמו קראו להילחם באמירות ובאיש שאחראי להן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השיחה הטעונה התרחשה לאחר שהצעירה, וי סטיביאנו, העלתה לאינסטגרם תמונה שלה מחובקת עם מג'יק ג'ונסון, שחקן עבר שחור ואחת הדמויות האהובות והמזוהות ביותר עם משחק הכדורסל בארה"ב. סטרלינג נשמע כשהוא פונה אל האישה, שהיא עצמה ממוצא מקסיקני ואפרו אמריקני, ודורש ממנה להפסיק להתיידד עם אפרו-אמריקניים.

"מטריד אותי מאוד שאת רוצה לפרסם שאת מתרועעת עם אנשים שחורים, את באמת חייבת לעשות זאת?", אמר סטרלינג בהקלטה הנפיצה שפורסמה באתר הרכילות TMZ. "את יכולה לשכב עם אנשים שחורים, את יכולה לעשות כל מה שאת רוצה איתם, אך המעט שאני מבקש הוא שלא תפיצי את זה, ושלא תביאי אותם למשחקים שלי".

מצא עצמו בלב הסערה, מג'יק (רויטרס)

דבריו של הבעלים היהודי, שלו עבר של התבטאויות גזעניות קודמות, התפשטו כאש בשדה קוצים תוך דקות לאחר פרסומם. מג'יק ג'ונסון שהופיע בתמונה שמאז כבר נעלמה מהרשת, מיהר לומר כי לא יופיע עוד במשחקי הקליפרס, כל עוד סטרלינג משמש כבעלים, ושורה של שחקנים מובילים קראו להחרים את משחקי הקבוצה. בארה"ב נשמעו גם קולות הפונים לשחקני הקבוצה שבשליטתו, מרביתם אפרו-אמריקנים שהצלחתם העונה מכניסה לא מעט כסף לכיסו של סטרלינג, שלא להופיע למשחק הפליאוף הקרוב שאמור להתקיים מחר.

"התלבטתי ממושכות סביב השאלה אם הייתי יושב בחוץ אם הבעלים של הקבוצה שלי היה אומר את הדברים הללו. סביר להניח שהייתי יושב עם חבריי לקבוצה ומשוחח על כך עם משפחתי, כי בסופו של יום, המשפחות שלנו והחברים חשובים הרבה יותר מהכל", אמר לברון ג'יימס, שחקן מיאמי היט והכדורסלן הטוב בעולם. "אין לדונלד סטרלינג מקום בליגה שלנו".

הנשיא יוצא למתקפה, אובמה (רויטרס)

הנשיא אובמה: "אמירות גזעניות ופוגעניות"

לסוגיה נדרש גם הנשיא האמריקני ברק אובמה, חובב נלהב של המשחק, במהלך ביקורו במלזיה. לדבריו, ההתבטאויות של הבעלים של הלוס אנג'לס קליפרס הן "גזעניות ופוגעניות ביותר". הוא הדגיש כי הביקורת הציבורית הנרחבת לדברים היא תולדה של המאבק האמריקני במורשת האפלה של גזענות, עבדות והפרדה על רקע גזעי.

"כאשר אנשים בורים רוצים לפרסם את בורותם, אתה לא באמת צריך לעשות שום דבר בנידון אלא פשוט לתת להם לדבר", אמר הנשיא האמריקני, שהוסיף כי הוא מאמין שליגת ה-NBA וראשיה יטפלו בנושא בכובד ראש ובמלוא החומרה.

ואכן, בארה"ב עוקבים מקרוב אחר הטיפול בנושא. מדובר במבחן הראשון של הקומישינר החדש של הליגה אדם סילבר, שהחליף בחודש פברואר האחרון את קודמו דייויד סטרן, מי ששלט ב-NBA ביד רמה במשך 30 שנה. "סטרלינג יזכה להליך הוגן לאחר שנבחן את ההקלטות, נפעל במהירות כדי לבדוק ולאמת אותן", הבהיר סילבר בהצהרה קצרה שמסר.

בקליפרס מיהרו להודיע כי בכוונתם לפתוח בחקירה משל עצמם, תוך שהם רומזים כי לא ברור כלל אם זהו אכן קולו של סטרלינג שנשמע בהקלטה. בהודעה קצרה שפורסמה מטעם הקבוצה, צוין כי הבעלים ובת זוגו לשעבר נמצאים במהלך עימות משפטי, לאחר שנטען כי הצעירה מעלה בקרוב לשני מיליון דולר מכספו של האיש.

סטרלינג, הבעלים הידוע לשמצה, לא יופיע בהסכמתו למשחק הפליאוף הקרוב של הקבוצה, ובעוד הקולות הקוראים לדחוק אותו מהליגה שכה מזוהה עם כוכביה האפרו-אמריקניים גוברים, נראה שהסנקציות נגדו צפויות להיות חסרות תקדים.