ר"מ אוקראינה מזהיר: "רוסיה תוביל למלחמת עולם שלישית"

על רקע המשבר בין המדינות, ראש ממשלת אוקראינה מזהיר כי המתיחות בין קייב למוסקבה עלולה לגלוש לאירופה כולה. במקביל פתחו כוחות אוקראינים במבצע למיגור הטרור בעיר סלאבינסק במזרח המדינה

המתיחות מגיעה לנק' רתיחה (רויטרס)

על רקע המתיחות בין קייב למוסקבה, אומר היום (ו') ראש ממשלת אוקראינה ארסני יצניוק כי רוסיה מעוניינת לפתוח במלחמת עולם שלישית באמצעות כיבוש ארצו באמצעים "צבאיים ופוליטיים" תוך יצירת קונפליקט שיגרום לפיצול בין מדינות אירופה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ניסיון לגרום לעימות צבאי באוקראינה יוביל לעימות דומה באירופה", הזהיר ראש הממשלה בפני הקבינט בדברים ששודרו בטלוויזיה הממלכתית. "העולם עדיין לא שכח את מלחמת העולם השנייה, אבל כבר רוסיה רוצה להתחיל במלחמת עולם נוספת".

במקביל, מדווחים כלי התקשורת באוקראינה כי חיילים רוסים מנהלים אימונים סמוך לגבול בין המדינות, במרחק של קילומטר אחד בלבד. שר ההגנה האוקראיני צוטט בסוכנות הידיעות המקומית כי בשלב זה חיילים הרוסים לא חצו את הגבול המתוח בין שתי המדינות. לדברי שר ההגנה מיכאלו קובל, בתמרון הצבאי הזה משתתפים גם כוחות של חיל האוויר הרוסי. "הכוחות המזוינים של אוקראינה מוכנים בכל שלב להגיב לכל מעשה תוקפני", הבהיר איש הביטחון הבכיר במדינה.

בתוך כך, כוחות מיוחדים של צבא אוקראינה פתחו בשלב השני של הפעולה הצבאית להשבת מעוזי השלטון בעיר סלאבינסק במזרח המדינה. "במסגרת שלב זה נחסום את הגישה לעיר כדי לא לאפשר לכוחות הפרו-רוסים הזדמנות להזעיק תגבורת", אמר דובר הנשיא בהודעה לתקשורת. "לא נאפשר פגיעה באזרחים, מטרת הפעולה היא שהמחבלים יהיו במצור".

עוד קודם לכן היום הזהיר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין את אוקראינה כי כל הפסקה של שיתוף הפעולה עם מוסקבה יכולה להיות קריטית עבור התעשיות הביטחוניות של אוקראינה - כך על פי דיווח בסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפאקס. זמן קצר לאחר איום זה על הכלכלה האוקראינית, אמר שר ההגנה הרוסי כי על ארצו לפתוח בשיחות בונות אמון דווקא עם ארה"ב, באשר לגיבוש מתווה לייצוב המצב בשכנתו - אוקראינה.