בכיר אמריקני: "החיפושים אחר המטוס יימשכו שנים"

לאחר שבועיים שבהם סרק את קרקעית הים, לא איתר הרובוט הימי של הצי האמריקני ולו רמז אחד למיקום המטוס המלזי. בכיר במשרד ההגנה שופך מים קרים על הסיכוי למציאת המטוס ומבהיר: "יש להרחיב את אזור החיפושים"

מכה קשה למשפחות, ארכיון (AP)

בעוד בני המשפחות של 239 הנוסעים ואנשי הצוות שהיו על סיפון טיסת 370 של מלזיה איירליינס ממתינים במתח לכל שביב של מידע, שופך היום בכיר אמריקני מים קרים על התקווה לאתר את המטוס שהתרסק בלב האוקיינוס ההודי בשנים הקרובות. "החיפושים עלולים להיגרר במשך שנים ארוכות", הבהיר בכיר במשרד ההגנה האמריקני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההצהרה המאיישת הזו מגיעה בעקבות כישלון המאמצים הבינלאומיים לאתר את שרידי המטוס בקרקעית הים. הגורם האמריקני שסירב להזדהות, סירב לסוכנות הידיעות רויטרס כי במשך יותר משבועיים סרק הרובוט הימי של הצי האמריקני את האזור שממנו הגיעו האותות של הקופסא השחורה, אך שום הריסות לא נמצאו.

לדבריו, החיפוש אחר המטוס שנעלם בשמונה במארס נכנס כעת לשלב קריטי וקשה, מאחר וכעת יש לסרוק חלקים נרחבים יותר. "נכנסו לעומק לאזור שצומצם, כעת עלינו לחזור אחורה ולסרוק מחדש אזורים נרחבים יותר", הסביר הבכיר. "וכשמדברים על משימה כזו מדברים על שנים".

הרובוט האמריקני המתקדם העונה לשם בלופרין-21 צפוי להשלים היום את סריקתו האחרונה שתימשך 16 שעות בעומק של ארבעה קילומטרים וחצי לתוך האוקיינוס ההודי, תוך שהוא עובר על שטח של כעשרה קילומטרים רבועים. בשבועות האחרונים הוא עבר בשטח נרחב שבו חשבו הצוותים כי המטוס נמצא, אך לא העלה דבר בחכתו.

למרות האכזבה, החיפושים נמשכים (רויטרס)

למרות שכעת הסיכוי היחיד למצוא את שרידי המטוס נמצאים בחיפושים התת-ימיים, ממשיכים כוחות חיפוש בינלאומיים לסרוק את השטח מהאוויר ומהיבשה, בתקווה למצוא רמז ויזואלי כלשהו שיוכל להעיד על מיקום המטוס. הבכיר האמריקני הבהיר כי כעת הרשויות במלזיה ייאלצו להחליט כיצד לפעול, כולל לשקול להביא לאזור צוללות נוספות, למרות ההבנה כי סיכויי ההצלחה נמוכים.

"זה ללא ספק יהיה הישג למצוא אותו, אבל זה יהיה כמו לזרוק מסירה במהלך הראשון למרחק של מאה מטרים היישר לטאצ'דאון", אמר הבכיר תוך שהוא שואל את המטאפורה יוצאת הדופן מעולם הספורט האמריקני. "דבר כזה לא קורה כמעט אף פעם".

התסכול של בני המשפחות נמשך 

במקביל, גובר התסכול בקרב משפחות הנוסעים ואנשי הצוות. הרשויות במלזיה נמצאות בשלב זה תחת לחץ בינלאומי לשיפור השקיפות באשר לחקירת המטוס, ועל פי ראש הממשלה נג'יב רזאק, בקרוב יימסר לציבור דוח החקירה הראשוני שנערך. ההצהרה הזו לא מספקת את המשפחות, בעיקר של הקורבנות הסיניים, שממשיכות למתוח ביקורת על התנהלות המלזים.

כמה מבני המשפחות אף התאספו הבוקר מחוץ לשגרירות המלזית בבייג'ינג, דבר שהביא לנוכחות משטרתית כבדה במקום. "בכל פעם שאנו שואלים שאלות, אנשי חברת התעופה מפנים אותנו לממשלה, אלה לא עונים לנו כמעט על אף שאלה", אמר סטיב וונג, דובר המשפחות לכלי התקשורת שהגיעו למקום. "בדרך זו, הממשלה פשוט נמנעת מלבצע את תפקידה".