מזל טוב בריבוע: הקובייה ההונגרית בת 40

אי שם ב-1974 רצה הארכיטקט ההונגרי ארנו רוביק לאחד בין הדחף שלו ליצירת משחקים, לאומנות וחידות מחשבה. הוא יצר את משחק הקובייה ההונגרית שהפך ללהיט עולמי. בתערוכה חדשה בארה"ב מוצגים תולדותיה של הקובייה וגם הקובייה היקרה בעולם, העשויה מזהב ויהלומים. רוביק: "היא כבר כמו בן משפחה"

כבר ארבעה עשורים עברו מאז שהממציא והארכיטקט ההונגרי ארנו רוביק יצר את הקובייה הכי מפורסמת בעולם. כדי לחגוג את האירוע, הממציא בן ה-69 הגיע לספריית המדע בניו ג'רזי והסביר על התהליך בתערוכה מיוחדת. לתערוכה קוראים"מעבר לקובייה של רוביק" ואפשר לראות בה את צעדיה הראשונים של הקובייה, כולל הגרסה הראשונה שלה שנבנתה מעץ וגומיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתערוכה מוצגת גם הקובייה היקרה בעולם, העשויה מזהב 18 קרט ומשובצת 1360 אבנים יקרות ובהן יהלומים לבנים, אבני ברקת ואבני ספיר. שוויה מוערך בכ-2.5 מיליון דולר.

הממציא ציין בפתיחת התערוכה כי בילה את רוב חייו הבוגרים עם הקובייה שלו, שעכשיו נראית לו ממש כמו ילד שגידל ונאבק עם התפתחותו. "אני אוהב את זה, אני מבקר את זה, אני מפתח את זה - זה כמו המשפחה שלי", הודה רוביק.

הקובייה ההונגרית כפי שקוראים לה כאן נולדה ב-1974 בבודפשט. מאז 1980, כשהחל שיווקה בעולם, אחד מכל שבעה אנשים שיחק בה. "לכולם יש אחת בבית, יש לקובייה הזו כל כך הרבה צדדים, לא רק שש. היא היתה להשראה עבור המונים בכל רחבי העולם" התגאה רוביק.

היום יש כבר רובוטים שפותרים את הקובייה, יצירות אומנות שמשלבות אותה וגם אתרי אינטרנט שמסבירים כיצד לפתור את החידה. לדברי רוביק, ההישג החשוב ביותר שלו הוא  יצירת קשר בין האמנות למדע.