היסטוריה: ארדואן מביע צער על שואת הארמנים

לראשונה טורקיה מביעה צער על רצח הארמנים-העות'מניים לפני כמאה שנים. בהודעה רשמית מטעם משרד ראש הממשלה באנקרה נכתב: "הגישה ההומנית היא להכיר בכאב"

מביע צער, ארדואן (רויטרס)

במהלך יוצא דופן הביע היום משרדו של ראש ממשלת טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן צער בפני נכדיהם של ניצולי שואת הארמנים, רצח העם שביצעו הטורקים בשנת 1915, במהלך מלחמת העולם הראשונה - כך על פי פרסום בעיתון הטורקי אל-זמאן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר במהלך היסטורי מאחר וזו הפעם הראשונה שבה גורם טורקי רשמי מתייחס לאובדנם של צאצאי הקורבנות, וזאת מתוך ניסיון לפייס את נכדי הארמנים-העות'מניים, שמרביתם מפוזרים ברחבי העולם בעקבות גירושם קרוביהם מהאזור לפני קרוב למאה שנים.

הנושא הטעון נותר מוקד למחלוקת בין טורקיה והפזורה הארמנית, סביב הדרך שבה מתייחסים לאירועים שהחלו בשנת 1915 ונמשכו יותר משלוש שנים. גם סביב אומדן הקורבנות קיימות לא מעט סברות, על פי הארמנים קרוב למיליון וחצי בני אדם נרצחו, בעוד הגישה הטורקית טוענת כי מאות אלפים בלבד נהרגו במהלך ניסיון למרוד במשטר.

הארמנים מקפידים לכנות את הטבח כ"רצח עם", בעוד באנקרה דוחים מכל וכל את השימוש במונח זה. בשנים האחרונות איימו הארמנים לפנות למוסדות בינלואמיים על מנת שהעולם יכיר במאורעות, אך על פי התקשורת הטורקית המהלך שהתרחש היום נועד למנוע מהלך כזה.

"כל גישה מצפונית, הוגנת והומניסטית לנושא זה דורשת הבנה של הסבל באותה תקופה, ללא אפליה של מוצא אתני", נכתב בהודעה רשמית של משרד ראש הממשלה בטורקיה, הודעה שפורסמה ביום שבו ארמנים ברחבי העולם מציינים את האירועים הטראגיים.

בהמשך ההודעה נכתב "ליום זה יש חשיבות מיוחדת לאזרחים הארמנים ולכל הארמנים סביב העולם, זה מספק לנו הזדמנות יוצאת דופן להחליף דעות בחופשיות על נושא היסטורי. ימי סוף האימפריה העות'מנית היו ימים קשים ומלאי סבל לטורקים, לכורדים, לערבים לארמנים ולמיליוני עות'מנים. ברור שאין היררכיה של כאב או השוואה של סבל עבור אלו שמרגישים אותו בעצמם".

עוד נכתב כי "מיליוני בני אדם מכל הדתות והקבוצות האתניות איבדו את חייהם במלחמת העולם הראשונה. האירועים שחלקם היו בלתי אנושיים, לא צריכים למנוע מהטורקים והארמנים לקיים קשר הדדי המתבסס על חמלה והומניות".