קרי: "נטיל על רוסיה סנקציות נוספות"

בשיחת טלפון בין שר החוץ הרוסי לברוב למקבילו האמריקני ג'ון קרי איים האחרון כי ארצו עלולה להטיל סנקציות חדשות על רוסיה, אם זו לא תפעל להרגעת הרוחות באוקראינה. במקביל, דיווחים על עיתונאי בעל אזרחות ישראלית שנחטף ע"י גורמים פרו-רוסים

חוזר לאיים. קרי ולברוב (רויטרס)

לאחר ששלשום הודיעה וושינגטון כי תשקול הטלת סנקציות אישיות על נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, בעקבות מעורבותה של מדינתו בנעשה בחצי האי קרים ובמזרח אוקראינה - האמריקנים חוזרים לטקטיקת האיומים. בשיחה שניהל הלילה (ד') מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, עם עמיתו הרוסי, סרגיי לברוב, אמר קרי כי ארצו עשויה להשית סנקציות נוספות על רוסיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"קרי הביע בפני לברוב את הדאגה של ארצות הברית מכך שרוסיה אינה פועלת למניעת ההסלמה במשבר באוקראינה", אמר גורם אמריקני בכיר. "העובדות בשטח מראות כי הפעילים הפרו-רוסים שבמזרח אוקראינה כובשים מבני שלטון נוספים בניגוד להסכמים. הם גם לוקחים בשבי עיתונאים ואזרחים".

לטענת הגורם הבכיר, קרי ביקש מלברוב להימנע משימוש ברטוריקה לוחמנית, שרק מחמירה את המצב וקרא לרוסים לפעול בדרכים דיפלומטיות לפתור את המשבר.

במהלך השיחה בין שני האישים, אמר לברוב לקרי כי על אוקראינה ליישם באופן מיידי את ההסכם שהושג בז'נבה בשבוע שעבר.

המתיחות נמשכת במזרח אוקראינה (רויטרס)

דיווח: עיתונאי בעל אזרחות ישראלית נחטף

במקביל, התקבלו דיווחים באוקראינה על עיתונאי אמריקני בעל אזרחות ישראלית, שמוחזק במדינה על ידי גורמים פרו-רוסים. בשלב זה לא ברור מדוע מחזיקה הקבוצה באיש, סיימון אוסטרובסקי, כתב חדשות Vice בארצות הברית. עוד נמסר כי הרשת "פועלת יחד עם מחלקת המדינה האמריקנית וגורמים נוספים על מנת להבטיח את שלומו וביטחונו".

בסוף השבוע האחרון ניסו הצדדים להביא דווקא לרגיעה באזור, וביום חמישי האחרון הושגו הבנות שלפיהן המפגינים הפרו-רוסים יפנו את מבני הציבור עליהם השתלטו בערים שונות במזרח אוקראינה - וישיבו אותם לידי הרשויות במחוז. זאת למרות הצהרתו של הנשיא הרוסי, ולדימיר פוטין, שלפיה הצבא הרוסי לא מתערב בנעשה באוקראינה.

בהצהרה משותפת שפורסמה לאחר המפגש נכתב כי "על כל הצדדים להימנע מאלימות, הפחדה או פעולות פרובוקטיביות. על כל הקבוצות החמושות להניח את נשקן. את כל המבנים שנתפסו בניגוד לחוק יש להחזיק לבעליהם החוקיים". עוד הצהירו הצדדים כי יש לפזר את כלל ההפגנות וההתאספויות בכיכרות וברחובות ולחדול מהשתלטות על שטחים ציבוריים.